Kuveyt Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Kuveyt ülkesine iki şekilde vize alınabilmektedir, Kuveyt'e görüşmeye gideceğiniz şirkete pasaport fotokopilerinizi faxlamanız durumunda sizin yerinize yetkili makamlara başvurularak vizeniz alınabilir.Kuveyt'de kalacağınız otellerede pasaport fotokopilerinizi faxlamanız durumunda yetkili makamlara başvurabilirler.(Bu işlemi genelde beş yıldızlı oteller yapmaktadır.)
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Arabistan Yarımadası'nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alan ülkedir. Ilık bir hava egemen olup bazı durumlarda çöl rüzgârları görülür. İlkbahar aylarında gezilmesi tavsiye edilir. Önemli yapıları Kuveyt Kuleleridir. Ulusal Müze savaş yıllarının izlerini sizlere sergiler. Kuveyt şehir merkezinde çarşıları göreceksiniz. Ülke içerisinde karayolu ağı çok düzenlidir. Kuveyt’te hafta sonu tatili Perşembe günü öğleden sonra başlar. Pazar gününe kadar tatildir. Kuveyt ve El Cahre önemli şehirleridir. Ülke petrol rezervi bakımından önemli bir yerdedir. Su kaynakları az olduğu için tarım pek gelişmemiştir. Arap mutfağı ülkede bolca görülür. İslam ülkesi olduğu için kıyafet konusunda dikkat etmeniz gereklidir. İzin almadan fotoğraf çekmeniz yasaktır. Halka açık plajlarda daha dikkatli hareket etmeniz gerekebilir. Kuveyt vizesi alarak farklı kültürleri yakından tanıyacaksınız.

Kuveyt vizesi için gerekli evraklar dikkatli şekilde ve eksiksiz doldurulmalıdır. Kuveyt’ten iki şekilde vize alınır. Kuveyt ticari vize için görüşmeye gideceğiniz şirkete pasaport fotokopilerinizi faksladığınız zaman sizlerin yerine yetkili makamlara başvurulup vizeniz alınır. Kuveyt turistik vize durumlarında vize gerekir. Diplomatik, hizmet pasaportlarına vize uygulanmaz. Kuveyt otellerinde kalacaksanız pasaport fotokopilerinizi faksladığınız zaman yetkili makamlar yine sizlerin adına başvuru yaparlar. Pasaportlarınızın en az 6 ay süre ile geçerli olmaları gerekir.

Kuveyt aile ziyareti vizesi için kalacağınız ailenin sizlere davetiye göndermesi gereklidir. Vize işlemlerinizin kısa sürede olmasını istiyorsanız daha erken evraklarınızı hazırlamaya başlamalısınız. Kuveyt vize ücreti sizlerin ödeyeceğiniz ücretin toplamını belirtir. Sınıra geldiğiniz zaman sizlere bazı belgeler sorulabilir. Kalacağınız otel rezervasyonu belgesi ve uçak bileti, seyahat sağlık sigortanız mutlaka yanınızda olmalıdır. Danışmanlık şirketleri ile işlem takibinizi daha hızlı şekilde yaparsınız. Danışmanlık firmaları sizlerden belirli bir bilgi ister. Bilgilerle sizlerin adına gerekli işlem takibini başlatırlar. Sizler vize onayınızı internet üzerinden takip edeceksiniz. Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmadığından süresini uzatacak olanlar ise mutlaka bildirmeleri gerekir. Bilgilerin orijinal olması önemlidir. Noter onaylı olan evraklarda kabul edilir. Kuveyt konsolosluğu çağırdığı zaman kendiniz bizzat gitmelisiniz. İşlemlerinizin erken bitmesini istiyorsanız her zaman evraklarınızı erkenden hazırlamaya çalışmalısınız.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Kuveyt Başkonsolosluğu
Cebeci Cad. No:22 Akatlar Etiler İstanbul
T : (0212) 351 18 88
F : (0212) 352 76 60
E : consulatekuwaitistan...