Kosova Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Sırbistan ve Karadağ ile kurulan Yugoslavya Federasyonu sınırları içerisinde olup, Sırbistan Cumhuriyeti'ne dâhil şirin bir ülkedir. Dağlık bölgelerin yüksek olması kış sporlarının yapılmasını ve kış turizmi önemli ölçüde yaygınlaştırmaktadır. Doğal güzellikleri zengindir. Balkanlar’ın en gözde mekânları Kosova sınırlarında bulunur. Osmanlı izleri büyük ölçüde görülür. Piriştina Kalesi görülecek yerlerindendir. Taşköprü önemli yapılardandır. Akdere özellikle güzel doğası ile nehircikleri büyüler. Sırp Manastırı Aziz Arhancel görülmesi gerekli yerlerindendir. Karlı dağları ve vahşi tabiatı doğaseverlerin ilgisini çekecektir. Brezovica kayak merkezi olarak ün salmıştır. Gadime Mağarası, Germia Doğal Parkı, Mirusha Şelalesi, Artana Kalesi, Nemuna Dağı,  Gjilan, Ferizaj, Decan, Lypjan Mitrovice, Vushtrri,  şehirleri gezilecek yerleridir. Kosova vizesi alarak muhteşem güzellikleri yakından keşfedeceksiniz.

Kosova vizesi için gerekli evraklar özellikle konsolosluk için eksiksiz yapılmalıdır. Kosova yeni uyguladığı sistemle 2013 tarihinde bütün ülkelere yeni vize politikası getirdi. Yabancı vatandaşlara sadece 90 gün Kosova’da kalma süresi tanıdı.90 günü geçtiğinde konaklamaları yasa dışı olarak geçecektir. Kosova yabancılar polis müdürlüğüne bildirilecektir. Vize rejimi uyguladığı yabancı vatandaşlar için bu şartı aramaz. Kosova turistik vize için pasaport en az 6 ay yenilenmiş olması gereklidir. Lacivert ve yeşil pasaportlarda Kosova vize istenmez. Bulgaristan üzerinden Kosova’ ya gitmeyi düşünenlerse Bulgaristan’ dan transit vize alması gerekir. Kosova ticari vize işlemleri için davetiye gereklidir. Kosova, Türk vatandaşları için vize uygulanmaz. Diplomatik, Hizmet, Hususi ile Umuma Mahsus Pasaport sahiplerine 90 gün süreyle vizeden muaf tutulurlar.

Kosova aile ziyareti vizesi için kalacağınız aileden davetiye almanız gereklidir. Kosova vize ücreti ile vize işlemlerinizin toplam ücreti belirlenir. Ekspresvize danışmanlık şirketi olarak sizlere işlem hızlılığı sağlamak temel hedefimizdir. Sizlerin evraklarını alarak, sizler adına vize işlemlerinizi takip ederiz. Sizler internet üzerinden vize sonuçlarınızı online yolu ile görmüş olursunuz. Vize işlem sonuçlarınızın çabuk olmasını istiyorsanız belgelerinizi eksiksiz şekilde vermeniz gereklidir. Randevu saatlerinize mutlaka uymalısınız. Randevunuzu geciktirdiğiniz zaman vizeniz tekrar gecikecektir Sınır kapılarında sizlerden istenen belgeler ise uçak biletiniz, kalacağınız otel rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortanızdır.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Kosova Başkonsolosluğu
100. Yıl Mah. Hirfanlı Sk. 14/2 G.O.P. Ankara
T : (0312) 446 70 54
F : (0312) 446 70 55
E : embassy.turkey@ks-go...