Finlandiya Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK'dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Finlandiya ülkesine gidecek yolcuların tüm vize başvuruları Ankara Başkonsolosluğundan yapılmaktadır.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK'dan değil,  www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.

Finlandiya, ya da resmi adı olarak Finlandiya Cumhuriyeti olarak geçmektedir. Ülke, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısındaki bir Kuzey Avrupa ülkesi olarak tanınır ve İskandinavya yarımadası üzerinde bulunmaktadır. Finlandiya’nın başkenti ise Helsinki olarak kabul edilmiştir. Doğuda Rusya, kuzeyde Norveç ve batıda İsveç’in bulunduğu bir Avrupa ülkesidir. Birçok kişi, Finlandiya’ya tatil yapmak için gidebiliyor. Finlandiya, bir turizm ülkesi olarak zengin ve farklı bir kültüre sahip bir ülkedir. Finlandiya Cumhuriyeti’nin resmi dili olarak Fince ve İsvecçe duyulmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken birçok yer bulunur ve yaşanması gereken farklı bir kültürü vardır. Avrupa’nın en güzel ülkelerinden bir tanesi olarak tanınır ve bir kültür turizmi için çok uygun bir ülke olarak kabul edilir.

            Finlandiya’ya gitmek için öncelikle bir pasaporta ihtiyacınız var. Eğer diplomatik, hizmet veya hususi pasaportlarına sahipseniz, doksan gün boyunca, vizeden muaf tutularak bir turist olarak Finlandiya’ya giriş yapabilirsiniz. Bunun yanında, eğer umuma mahsus bir pasaportunuz varsa, mutlaka giriş yapabilmek için vizeye ihtiyacınız olacak. Bu yüzden, öncelikle hangi pasaporta sahip olduğunuza ve neden Finlandiya’ya gitmek istediğiniz konusunda bir karar vermeniz gerekiyor. Birçok kişi, eğitim almaya veya çalışmaya gidebiliyor. Tanıdıkları olduğu için, ziyaret etmeye de gidebiliyor. Sebebiniz ne olursa olsun, umuma mahsus bir pasaportunuz varsa mutlaka bir vize almanız gerekiyor, dolayısıyla sebebinize göre, Finlandiya öğrenci vizesi alabilirsiniz.

            Finlandiya’ya çalışmak için gidecekseniz, Finlandiya çalışma vizesi alabilirsiniz. Bu tür vizelere başvurunuzu yaparken, elinizde mutlaka pasaportunuz, başvuru formunuz ve neden gitmek istediğinize dair belgelerin hazır olması gerekiyor. Başvuru formunuz ile pasaportunuzdaki bilgilerin birebir tutması gerekiyor. Bilgilerin mutlaka size ait olması ve form üzerindeki imzanın sizin ıslak imzanız olması gerekiyor. Bütün bunlar vize işlemlerinizi başlatabilmek için önemlidir, aksi taktirde işlemlere başlatmanız mümkün olmayacaktır. Vizeyi aldıktan sonra, Finlandiya’ya istediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz ama ülkeye giriş yaparken pasaport ve vizenizi bir arada göstermeyi unutmayın. Vizeden muaf olarak giriş yapacaksanız, gümrükte sebebini açıklamanız gerekebilir. Sebebini açıkladıktan sonra ise, vizeden muaf olarak, en fazla doksan gün geçirebilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
Finlandiya Başkonsolosluğu
Cumhuriyet Caddesi No: 71, Kat. 8 Elmadağ - Istanbul
T : (0212) 296 95 49
F : (0212) 296 12 91
W : finconist.com
E : finconist@finconist....