Japonya Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Asya'nın doğu bölümünde Büyük Okyanusta bir ada ülkesi olan Japonya, Japon alfabesindeki güneş ve köken sözcüklerinin birleşimi ile “Doğan güneşin ülkesi” olarak adlandırılmaktadır. En büyükleri olarak topraklarının %97 sini oluşturan Honşu, Hokkaido, Kyuşu ve Şikoku adaları olarak üç binden fazla adadan oluşan Japonya adalarının birçoğu yanardağ adarlından oluşmaktadır.

1947 yılından anayasanın kabulünden sonra parlamenter monarşi ile yürütülmekte olan Japonya da devletin yönetimini Japon İmparatoru, hükümetin yönetimi ise Japonya Başbakanındadır. Yapılan arkeolojik araştırmalarda paleolitik çağının son dönemlerine kadar giden insan yerleşimi ile Japonya, köklü bir tarihe ve kültüre sahip bir ülkedir. Japonya’nın başkenti Tokyo dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olmakla birlikte oldukça düzenli bir sistem içinde yönetilmektedir. Ulaşımın genel olarak metro ağı ile sağlandığı şehir, dünyanın en gelişmiş metro ağına sahiptir. Ekonomik olarak dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan ülkede ülke zenginliğine oranla yaşam koşulları pahalıdır.

Japon kültüründe birçoğu Çin ve Budist kökenli olan Matsuri olarak adlandırılan ve yıl içerisinde belli zamanlarda kutlanan bayram ve festivallerin çoğu kraliyet döneminden bu güne kadar saygı ve özenle kutlanmaktadır. Kutlamaların adeta bir dini tören şeklinde gerçekleştiren Japonya’da bazı özel günler hafta sonu ile birleştirmek üzere özellikle Pazartesi günleri kutlanmaktadır. Bu kutlamaların bazıları;  Temmuz 13 ile 15 arası bazen de Ağustos ayında kutlanan "Bon Festivali" (Obon) ve Eylül ayı ortalarında "Ay seyretme" (Tsukimi), Mart ile Nisan ayları arasında "Çiçek Seyretme"(Hanami) ve Mayıs ayında ise "Altın Hafta"(Golden Week), dir.

Japon Yaşam Tarzı Ve Kültürü

Uzun bir dönem içe kapanık bir biçimde yaşamış olan Japon halkı ancak 19. Yüzyılın ikinci yarısında dış dünya ile etkili iletişime geçerek batılılaşma yönelimleri göstermeye başlamıştır. Dünya genelinde yaygın birçok topluluktan farklı bir kültüre sahip olan Japon yaşam tarzında saygı kavramı oldukça önemlidir. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı Japon halkı, gündelik yaşamlarında gelenek ve saygı kavramlarını öncelikli tutmaktadırlar. Batıdan gelen teknoloji, bilim ve kültürü kendi gelenek ve kültürleri ile sentezlemiş olan Japon halkı, yaşam tarzı kendine özgü bir biçimde sürmektedir.

Dünyaca bilinen Japon kültüründe büyük öneme sahip çay töreni, çiçek düzenleme sanatı, Japon bahçeleri ve Japon giysi türü kimono tüm modernleşmeye rağmen günümüzde de kullanılan olgulardır. Özellikle birçok özel gün ve törenlerde Kimono giysisi Japon halkının büyük çoğunlu tarafından tercih edilir. Kendine özgü bir edebiyat, müzik, resim ve mimarisi ile büyük ilgi gören Japonya’ya ziyaret gerçekleştirmek için öncelikle yapılması gereken Japonya vizesi almak olmalıdır. Ülkeye giriş için gereken Japonya vizeleri genel olarak, diplomatik vize, resmi görevli vizesi, çalışma vizesi, genel vize, kısa süreli konaklama vizesi, transit vize ve özel vize olmak üzere 7 çeşittir.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Japonya Başkonsolosluğu
Büyükdere Cad. No. 209 Tefken Tower K: 10 4. Levent İstanbul
T : (212) 317 46 00
F : (212) 317 46 04
W : jpcons-ist.com
E : culture@jpcons-ist.c...