İsveç Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Verilen randevu tarihinde şahsen gelinmesi gerekmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Kuzey Avrupa'daki İskandinavya yarımadasında yer alan ülkedir. İsveç pahalı bir ülke olarak geçer. Başkenti Stockholm gezilecek yerler arasında yer alır. Oresent köprüsü ve Vizbi Adası ziyaretçilerin büyük ilgisini çeker. İsveç soğuk iklimi ile dikkat çeker. Çevreci bir ülkedir. Doğaya büyük önem verilir. Modern bir kent ve ekonomisi gelişmiştir. İsveç özellikle cep telefonları markaları ile ünlüdür. Araba modellerinden Volvo İsviçre’ye özeldir. Ren geyikleri yörede sıkça rastlanılır. Stockholm, Malmö, Göteborg Şehirleri gezilmesi gerekli yerler arasındadır. Öoland Adası ziyaret edeceğiniz yerlerdendir. Festivalleri ülkeye gelenleri büyüler. Balık menüsü ağırlıklıdır. Tarihi binaları ile meşhur caddesi eski çarşıdır. Domkyrka Katedrali meşhur bir yapıdır. İlginç ev tasarımlarını ziyaret ederken kendinize ve sevdiklerinize özel hediyeler alacağınız mağazaları bulacaksınız. İsveç vizesi alarak güzel ülkeyi yakından keşfetmelisiniz.

İsveç vizesi için gerekli evraklar tam olarak hazırlanmalıdır. Randevu sistemi ile çalışmadığı için özellikle erken saatlerde konsolosluğa gidip sıra almanız gereklidir. Normal (Bordo) pasaportlara vize istenir. Yeşil pasaport ve Hizmet ya da diplomatik pasaportlara vize uygulanmaz. İsveç turistik vize işlemlerinde özellikle pasaportunuzun en az 6 ay süreli yenilenmiş olması gereklidir. İsveç ticari vize almak için özellikle şirketlerden davetiyenizin olması gereklidir. Vize başvuruları çoğunlukla 2 ya da 3 gün içerisinde sonuçlanır. Vize başvurularınızı özellikle 1 ay önceden yapmanız önemlidir.

İsveç aile ziyareti vizesi işlemlerinde kalacağınız aileden davetiye gereklidir. Danışmanlık şirketleri sizler adına işlemlerinizi takip eder ve hızlı şekilde zamandan kazanmanızı sağlar. İsveç vize ücreti ile sizler işlemlerinizin ücretini vereceksiniz. Vize alacak olanların şahsen başvuruları önemlidir. Eksik olan belgeleriniz sizlerin vizeyi geç almanıza neden olur. Vize almak isteyenler mutlaka orijinal belgeleri danışmanlık firmalarına vermeleri gerekir. İsveç gezi işlemleriniz için özellikle konsolosluğun verdiği başvuru formunun gerçekçi bilgilerle doldurulması gereklidir. Vize işlemlerinizde eğer 3 aydan fazla sürede kalacaksanız yeniden belirtmeniz gereklidir. Sınırda görevliler sizlerden evraklarınızı tekrar görmek isterler. Yanınızda mutlaka bulundurun. Otel rezervasyonu ve sağlık bilgileriniz yanınızda bulunmalıdır. Vize işlemleri eksiksiz olduğunda işlemleriniz çok kısa sürede sağlanır.

 

 

 

 

 

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
İsveç Başkonsolosluğu
İstiklal Cad. No: 497 Beyoğlu 80072 İstanbul
T : (212) 334 06 00
F : (212) 334 06 28
W : foreign.ministry.se
E : generalkonsulat.ista...