İran Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Asya’nın batısında yer alan ve sanatsal mimari yönünden zengin bir ülkedir. Tarihsel mekânları ve doğal özellikleri ile turistlerin büyük beğenisini kazanmıştır. İnsanlık tarihinin farklı devrelerinden kalan zengin tarihi mirası ve ülkeye özel geniş doğal çevresi sonucunda turistik değeri fazla olan ülke konumundadır. Cemşit Tahtı, Şısi, Hamedan ve Kermanşah tarihi eserler bakımından zengin yerleridir. Zagros dağlık yeri ülkenin doğal zenginliğini kuvvetlendirmiştir. İran kaplıcalar ve çamur tedavisinin yapıldığı bir bölgedir. Mahlat, Sarın, Bostanabad, Ramsar Larican önemli kaplıcalarıdır. Çöl güzelliği ve üzerinde yer alan tarihi mekânları İran’a olan ilgiyi artırır. Meydan_ı İmam, Mescid_i İmam, Kakh-ı Ali Gapu, Cehel Soton (40 sütun) önemli gezilmesi gereken yerleridir. İran vizesi ile sizler doğal güzellikleri olan İran’ı yakından keşfetmenin güzelliğine varacaksınız. İran’da kebap ve pilav ağırlıklı menüleri vardır. Ülkede Atm yoktur. Bayanları kapalı olduğu için çok dikkat edilmesi gereklidir.

İran vizesi için gerekli evraklar konusunda titiz olmalı ve evraklarınızı zamanından önce hazırlamaya dikkat etmelisiniz. Türk vatandaşları Konsolosluğa başvuru yapacakları sırada randevu saatlerine dikkat etmeleri gereklidir. Türk vatandaşlarına 90 gün vize uygulanmaz. Ülkeye girdiğiniz zaman sizlerden seyahat sigortası otel rezervasyonu ve uçak biletiniz istenebilir. Pasaportunuzun mutlaka 6 ay geçerliliği olması gerekir. İran turistik vize alımında davetiyeniz yoksa konsolosluğa şahsen başvuru yapacaksınız. Danışmanlık şirketleri ile irtibata geçtiğiniz zaman sizlerin vize işlemleri kısa sürede takibi sağlanır ve sizlere büyük bir zaman kalır. İran ticari vize işlemlerinde İran’da bulunan şirketlerden davetiye almış olmanız gereklidir. Ekspresvize olarak sizlerin vize takip işlemlerinizi kısa sürede sağlar ve sonuçlarını ulaştırırız. İnternet üzerinden online yolu ile sizler takip de edebilirsiniz.

İran vize ücreti işlemlerinizin tamamlanması ile birlikte ödeyeceğiniz tutardır. İran aile ziyareti vizesi ile sizler davetiyenizi göstererek daha kısa sürede işlemlerinizi yaptırmış olursunuz. İran vizesi dünyada alınan en zor olan vizelerden biridir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaması önemli bir ayrıcalıktır. Tabi vize uygulanmıyor diye istediğiniz gibi ülkeye giriş yapamazsınız Dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerli olan pasaportunuz mutlaka olmalıdır Önemli bir uyarı ise pasaportlarında İsrail giriş damgası olanlar ülkeye alınmazlar.

 

 

 

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
İran Başkonsolosluğu
Ankara Cad. No.1 Cağaloğlu İstanbul
T : (212) 513 82 30
F : (212) 511 52 19
W : ircgi.org
E : iranconsulateist@irc...