Irak Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Irak ülkesine karayolu ile gidecek yolcular vizelerini konsolosluktan, havayolu ile gidecek yolcular ise vizelerini Irak'ta gidecekleri havalimanından alabilirler.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmaktadır.

Irak, Basra Körfezi’nin kuzeyinde yer alan Irak stratejik açıdan önemli bir yerdir. Kışlar oldukça soğuktur, yaz ayları ise bunaltıcı derecede sıcaktır. İlkbahar aylarında gidilmesi uygundur. Irak çöl ağırlıklı olduğu için sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Petrol rezervi yüksek olduğu için büyük ilgi çeken bir ülkedir. Lübnan mutfağı ve Pers mutfağının kalıcı izleri görülür. Eskiye dayanan tarihi özellikleri yönünden zengin bir ülkedir. Irak vizesi ile tarihin esintilerini görmek sizlere mutluluk verecektir. Babil Asma Bahçeleri, Bağdat yakınında yer alan ve dünyanın 7 harikalarından biri olarak anılan antik bir şehirdir. Bağdat gezilecek yerler açısından eski ve modernliğin izlerini taşıyacak güzelliklere sahiplik eder. Camileri, minareleri ve mescitleri ile tarihi sizlere sunar. Bağdat şehri tüm göz alıcılığı ile her zaman masalsı bir kent olma özelliğini korumuştur.

Irak vizesi için gerekli evraklar konusunda titiz bir çalışma göstermelisiniz. Irak’a karayolu ile gidecekseniz vizeyi konsolosluktan; havayolu ile gidecekseniz vizenizi havalimanından alabilirsiniz. Irak turistik vize almak isteyenler konsolosluğa giderek işlemlerini yaptırabilirler. Pasaportunuzda 2 boş sayfanın bulunması Irak konsolosluğunun aradığı bir durumdur. Irak’a gezi amaçlı gidecek olanlar eğer herhangi bir davetiye almamışlarsa turistik gezi vizesi alırlar. Normal olan bordo pasaportlara vize uygulanır. Hususi(yeşil)pasaportlarda vize aranır. Hizmet(gri) ve Diplomatik(siyah) pasaportlara Irak’ta vize uygulanır. Irak ticari vize durumlarında Irak şirketlerinden davetiyenizin olması gerekir. Konsolosluklara şahsen başvurunuz önemli olup randevunuza zamanında gitmelisiniz. Irak başvuru formlarınızı eksiksiz ve gerçek bilgilerle doldurmanız gereklidir. Irak vize ücreti işlemleriniz ise vizeniz onaylandıktan sonra yatırılır.

Irak vize işlemlerinde özellikle yenilenmiş bir pasaportla işlemlerinizi yapmanız önemlidir. Yıpranmış pasaportlar ve 10 yıldan eski olanlar işlem tarafından ret edilir. Irak aile ziyaret vizesi sırasında yenilenmiş pasaportları kullanmalısınız. 6 ay geçerliliği olanların işlemleri kısa sürede tamamlanır.90 gün ziyaret vizesi alırsınız bazı durumlarda ek ziyaret süresi ile uzatma olanağınız vardır. Irak vize süresi 10 iş günü içinde çıkar ve bu süreyi sizler internet yolu ile online olarak takip edebilirsiniz. Danışman şirketleri aracılığı ile işlemleriniz kısa sürede takip edilir. Sizlere büyük bir zaman kalır. Evraklarınızı mümkün olduğunca erken hazırlayarak zamanın kendinize kalmasını sağlayabilirsiniz. Konsolosluk randevu saatiniz çok önemli olup mutlaka saatinde gitmeniz gereklidir.

 

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
Irak Başkonsolosluğu
Gazeteciler Sitesi Hikaye Sokak. No:3 Esentepe - Şişli / İstanbul
T : (0212) 299 67 29
F : (0212) 262 98 23
W : irakkonsoloslugu.com