Hırvatistan Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Hırvatistan, resmi olarak Hırvatistan Cumhuriyeti olarak bilinir. Avrupa’da, Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesiştiği noktada bulunan bir ülkedir. Hırvatistan’ın başkenti ise Zagreb olarak bilinir. Ülkenin dört milyonu aşkın bir nüfusu vardır ve aynı zamanda binden fazla adası bulunur. Nüfusu çoğu Hırvat olup buradaki inanılan en büyük din ise Katolikliktir. Hırvatistan artık oldukça yüksek bir hayat standardına sahip bir ülke haline gelmiştir. Kültürü ve yaşam tarzı olarak birçok insanları çekmektedir ve turizm açısından da çok gelişmiş bir ülkedir. 2013 yılında resmi olarak Avrupa Birliği üyesi olarak kabul edilen bir ülke olmuştur. Tarihi ve kültürü açısından çok zengin bir ülkedir ve genel olarak tarihi ve kültür gezileri için gelen çok kişi bulunur.

            Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportuna sahip olanlar için, kısa süreli ziyaretler yapmak kolay olmaktadır, çünkü bu pasaportlarda doksan gün süre ile vizeden muaf olup Hırvatistan’a giriş yapılabiliyor. Umuma mahsus olan pasaportlar maalesef, hangi sebeple Hırvatistan’a girmek isterler istesinler, mutlaka bir vizeye sahip olmaları gerekiyor. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip olanlar için de, aynı durum doksan günün sonunda geçerli olmaktadır. Hırvatistan vizesi için Hırvatistan Büyükelçiliğine veya konsolosluğuna giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru esasında size gerekli olan belgeler, pasaportunuz, vize başvuru formunuz ve ülkeye gidiş sebebinizi açıklayan bir belgedir.

            Hırvatistan vizesine başvururken, bütün belgelerin eksiksiz ve hatasız olarak hazır olması gerekiyor. Herhangi bir hata olduğu sürece, başvurunuz size geri iade edilir veya tamamen reddilir, bu yüzden başvuruyu yapmadan önce mutlaka defalarca kontrol edin. Vize başvurunuzu yaptıktan sonra en az yedi gün içerisinde vizenizi teslim alabilirsiniz. Herhangi bir şey çıktığı taktirde, sonuçlanması ve teslim almanız biraz daha sürebilir. Bu yüzden vakit kaybetmemek için ve vakitten kazanabilmek için bütün evraklarınızın vaktinden önce hazırlanmış olması ve zaman kazanarak başvuru yapmanız gerekiyor. Bu Hırvatistan eğitim vizesi için de geçerlidir, Hırvatistan çalışma vizesi için de geçerli olmaktadır. Hırvatistan’daki dünyayı görebilmek zor değil, sadece bir tane vize almanız gerekiyor. Vizenizi aldıktan sonra, rahatlıkla ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
Hırvatistan Başkonsolosluğu
Meşrutiyet Cad. 163/2 Tepebaşı Beyoğlu İstanbul
T : (212) 293 54 67-68
F : (212) 293 54 76
W : mvpei.hr
E : gkrh.istanbul@mvpei....