Haiti Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Amerika’da bir Karayıp Denizi’nde bir ada ülkesi olarak bilinen ve asıl adı Haiti Cumhuriyeti olarak geçen ülke Haiti olmaktadır. Küba’nın doğu tarafında yer alan Hispaniola adasını Dominik Cumhuriyeti ile paylaşmaktadır ve adanın batı tarafında bulunur. Ülkenin nüfusu 2009 yılında on milyon olarak hesaplanmıştır. Haiti Cumhuriyeti’nin başkenti Port-au-Prince olarak bilinir. Haiti Cumhuriyeti, eski bir Fransız sömürgesidir. Kuzey ve Güney Amerika’dan sonra, Amerikan Birleşik Devletleri’nden bağımsız bir ülke olacağını ilan eden ikinci ülke olarak kabul edilir. Haiti ayrıca batı yarımküresinin en fakir ülkesi olarak bilinir. Ekonomik durumunun düşük olduğu bir ülke olmasına rağmen, kendisini sürekli olarak geliştirmeye çalışan ülkelerden bir tanesidir.

            Haiti bir kültür gezisi için ideal bir ülke olabilir, fakat çok fazla hareketi olmayan bir yerdir. Daha çok gelişim aşamasında olan bir ülke olduğu için, çok fazla bir şey yoktur. Buraya birçok kişi dışarıda, ülkenin gelişimi açısından yardım etmek için gelmektedir. Haiti’ye gelenlerin çoğu çalışmak için gelmektedir veya kısa bir ikamet için gelir. Haiti’ye gelebilmek için, eğer kısa süreli olarak ülkeye giriş yapmak isterseniz, doksan gün olmak üzere, vizeden muaf olarak gelebilirsiniz, fakat eğer daha uzun süreli kalmayı düşünürseniz, mutlaka Haiti vizesi için başvuruda bulunmanız gerekir. Haiti vizesine başvurmak için, öncelikli olarak pasaportunuzun olması, daha sonra bir vize başvuru formu ve son olarak neden Haiti’ye gitmek istediğinize dair bir belge bulunmalıdır.

            Bütün belgeleriniz hatasız olarak teslim edilmesi gerekiyor. Eğer herhangi bir sorun olduğu taktirde, tamamlamanız için size geri verilir veya başvurunuz kabul edilmez. Haiti vizesi için başvurup sorun çıkmadığı zaman, en az yedi gün içerisinde sonucunu öğrenebilirsiniz. Her şey tam ise bu sonucu aldığınız zaman, vizenizi teslim alabilirsiniz. Vizesiz ancak doksan gün Haiti’de kalabileceğiniz için, doksan gün sonunda ülkeden çıkış yapmanız gerekir veya daha uzun vadeli olarak kalmak isterseniz, çıkış yapıp tekrar girmeniz gerekir veya mutlaka Haiti vizesi almanız gerekir. Bu yüzden, ülkeye niçin girmek istediğiniz çok önemlidir ve bu konu dikkate alınmaktadır.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder