Gürcistan Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Gürcistan, Karadeniz’in doğu kıyılarında, Güney Kafkasya’da yer alan, muhteşem bir ülkedir. Herkesin gitmesini tavsiye ettiğimiz ülkelerden bir tanesi. Ülkeye resmi olarak verilmiş isim Gürcistan Cumhuriyeti olmaktadır. Gürcistan, Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olarak biliniyordu. Gürcistan’ın komşu ülkeleri olarak; kuzey tarafında Rusya, doğuda ise Azerbaycan, güney tarafında Ermenistan ve güneybatı tarafında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırı, tamamen Karadeniz tarafından belirlenmektedir. Gürcistan tamamen seküler, üniter ve başkanlı bir cumhuriyeti olan, temsili demokrasi ülkesidir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve GUAM Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü üyesi olarak bilinir. Gürcistan Cumhuriyeti, mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir. Birçok farklı kültürler ve etniklerin izlerini görebilirsiniz.

            Gürcistan’da birçok öğrenci ve çalışanlar, ayrıca turist olarak gelenler bulunmaktadır. Yaz aylarında özellikle birçok kişiyi görebilirsiniz. Gürcistan’ın kültürü ve tarihi, ayrıca doğası çok zengindir. Bütün bunlara sizde şahit olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, öncelikle bir pasaporta sahip olmanızdır. Eğer herhangi bir pasaporta sahipseniz, doksan gün boyunca vizeden muaf olarak Gürcistan’da kalıp güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Doksan gün sonrasında, eğer ikametinizi uzatmak isterseniz ve bunu vizeden muaf olarak yapmak isterseniz, ülkeden çıkıp tekrar girmeniz gerekiyor veya vize için başvuru yapmanız gerekir. Vize başvurusu için Gürcistan konsolosluğuna başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmanız için gerekli olan en önemli belgeler ise, bir vize başvuru formu, pasaportunuz ve ikametinizi neden uzattığınıza dair bir belge.

            Gürcistan’da okumak isteyebilirsiniz veya herhangi bir eğitim almak isteyebilirsiniz. Bu durumda Gürcistan öğrenci vizesi veya Gürcistan eğitim vizesi almanız gerekiyor. Gürcistan’da çalışmaya başlayacaksanız, Gürcistan çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Bunun dışında yine ziyaretçi veya turist vizeleri alabilirsiniz. Araştırma için ayrı vizeler alabilirsiniz. Bu vizeleriniz elinizde olduğu sürece, vize süresinin bitimine kadar Gürcistan sınırları içerisinde kalabilirsiniz. Vize başvurusu için bütün evrakların tam olması gerekiyor ve başvurudan sonra herhangi bir sorun çıkmadığı sürece, en az yedi gün içerisinde vizenizi teslim alabilirsiniz. Vizenizi aldıktan sonra, rahatlıkla ülkeye giriş yapıp yeni bir hayata başlangıç yapabilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Gürcistan Başkonsolosluğu
Levent Cad. Sümbül Sok. No: 17 Levent İstanbul
T : (0212) 270 02 61
F : (0212) 270 02 31
W : mfa.gov.ge
E : geoconsist@gmail.com