Güney Afrika Cumhuriyeti Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Güney Afrika, en basiti olarak Afrikan’nın güney bölgesidir. Coğrafik ve yaşam olarak birçok çeşitlere sahiptir. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkesi bulunur. Güney Afrika ciddi anlamda çok geniş bir bölgedir. Afrika kıtasının neredeyse üçte birini kaplamaktadır. Güney Afrika’da bulunan ülkeler arasında Botzvana, Lesotho, Namibya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Swaziland bulunur. Güney Afrika’nın en çok meşhur olduğu konusu elmastır. Burada birçok elmas bulunur ve birçok kişide elmas bulmak için Güney Afrika’ya gelebiliyor. Güney Afrika’da gelişmiş birçok ülke bulunur ve buralarda çalışan ve öğrencilik yapan birçok insan vardır. Bunun yanı sıra, ayrıca farklı bir kültür ve yaşam tarzını görebilmek için ve içinde bulunabilmek için gelenlerde çoktur.

            Afrika denilince, genel olarak fakir ve gelişmemiş, hiçbir şeyin düzende olmadığı bir yer olarak görülür, fakat aslında birçok gelişmiş bölgeleri vardır ve Güney Afrika’ya gittiğiniz zaman, birçok gezebilecek yer bulabilirsiniz. Güney Afrika’ya giriş yapmak için mutlaka vize başvurusunda bulunmanız gerekmiyor. Ülkeye giriş yaparken, özel bir vize alarak, giriş yapabilirsiniz. Bu vize için Güney Afrika Cumhuriyeti’ne giriş yapmadan önce, neden geldiğinizi açıkladığınız taktirde, size süreli olarak Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları çerçevesinde bulunabilmeniz için bir vize veriliyor. Bu sürenin sınırı ise bir ay, yani otuz gün olmaktadır. Bu süreç içerisinde, eğer daha uzun vadeli kalmak isterseniz, Güney Afrika Büyükelçiliğine veya başkonsolosluğuna başvurmanız gerekir.

            Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunacağınız zaman, öncelikle umuma mahsus, diplomatik, hizmet veya hususi pasaportunuzun olması gerekiyor. Bu pasaportlardan bir tanesine sahipseniz, bir vize başvuru formu doldurup neden Güney Afrika Cumhuriyeti’ne giriş yapmak istediğinize dair bir belgeyi hazır bulundurduğunuz sürece, kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurunuzu yaptıktan sonra, en az yedi gün içerisinde başvuru sonucu çıkmaktadır. Herhangi bir sorun olmadığı sürece, vizeniz size anında teslim edilir, fakat süreç bazı durumlarda uzayabilir. Vize başvurunuzu yapmadan önce, her şeyin tam ve hatasız olması için dikkat edin. Başvurunuzda herhangi bir sorun çıktığı taktirde, sonucun çıkması gecikebilir veya başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Güney Afrika Başkonsolosluğu
Alarko Holding A.Ş. Muallim Naci Caddesi 113-115 Ortaköy - İstanbul
T : (0212) 227 52 00
F : (0212) 260 23 78
W : southafrica.org.tr