Guatemala Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Aslında Guatemala Cumhuriyeti, kısa olarak Guatemala diye bilinmektedir. Orta Amerika’da bulunan bir ülkedir. Kuzey tarafında Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güney tarafındaysa El Salvador bulunur. Bunların yanında, doğuda Karayıp Denizi ve batıda Büyük Okyanus kıyıları bulunur. Guatemala Cumhuriyeti’nin başkenti Guatemala’nın kendisidir. Burada tam olarak üç yüz yetmiş iki tane havalimanı bulunmaktadır. Küçük bir ülke değildir ve birçok kişi burada yaşamaktadır. Buraya gelen birçok turist, öğrenci ve aile bulunur. Ülke nüfusunun yarısından çoğu Ladinolardan oluşur. Guatemala hayatınızda belkide bir defada olsa ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesi olabilir. Farklı bir yaşam tarzı ve farklı bir kültür ile karşılaşabilirsiniz. Herkes için farklı bir deneyim olabilir.

            Guatemala’ya öğrenci olarak veya çalışmak için giden çok kişi bulunur. Bunun dışında sadece kısa bir ziyaret veya turist olarak gidenlerde var. Eğer kısa bir süre ikamet edecekseniz, elinizdeki pasaport ne olursa olsun, doksan gün süre ile, vizeden muaf olarak gidebilirsiniz. Böylece güzel bir tatil imkanınız da olabiliyor, fakat eğer doksan günden daha fazla kalacaksanız, öğrenciliğiniz Guatemala’da geçecek ise veya birkaç yıl Guatemala’da çalışacaksanız, o zaman mutlaka vizeye başvurmanız gerekir. Bunun için de elçiliğe ya da başkonsolosluğa giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuza gerekli olan evraklar arasında en önemli olanlar, Guatemala vize başvuru formunuz, pasaportunuz ve Guatemala’ya neden gideceğinize dair bir belge.

            Bu belgelerin eksiksiz ve hatasız, en önemlisi size ait olmaları gerekiyor. Formdaki bilgiler sizin tarafınızdan doldurulmuş olması ve imzanın sizin ıslak imzanız olması gerekiyor. Guatemala vizesi yedi gün içerisinde sonuçlanabiliyor, fakat bazı durumlarda bu süreç uzayabilir. Sizin vakit kaybetmemeniz için, bütün evrakların tam olması gerekiyor. Gerek Guatemala öğrenci vizesi, gerekse Guatemala çalışma vizesi aldıktan sonra, kolaylıkla ülkeye uzun bir dönem için giriş yapabilirsiniz. Vize süreniz bitene kadar kalabilir, fakat eğer daha fazla uzatmanız gerekiyorsa, mutlaka vizenizi yenilemeniz gerekiyor. Daha uzun bir süre kalabilmeniz için, yenilemek çok önemlidir ve unutulmaması gereken bir konudur. Başvurunuzu yaptıktan sonra, herkes bir Guatemala vizesine sahip olabilir.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Guatemala Başkonsolosluğu
Küçük Çamlıca Cad. No: 85 D: 1, Kısıklı, Üsküdar - İstanbul
T : (0216) 326 7277
W : guatemalaconsulate.o...