Filistin Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Filistin, aslında tamamen bir coğrafi bir bölge olarak ifade edebiliriz. Doğu Akdeniz’in ve Orta Doğu’nun bazı bölgeleri, ayrıca İsrail topraklarının tamamı, Gazze Şeridi ve Batı Şeria gibi Filistinlilerin kontrolünde olan ülkelerin bulunduğu bir bölgedir. Filistin’in sınırları maalesef oldukça tartışmalıdır ve yıllarca bu hala tartışılmaktadır. Bazı kaynaklarda, Ürdün’de sınırlar çerçevesine dahil edilmektedir. Filistin, özellikle Kutsal Topraklar olarak bilinir. Bu topraklar Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal kabul edilir. Yirminci yüzyılın başlangıcından bu yana, Araplar ve Yahudiler arasındaki milli konular yer almaktadır ve hala bazen uzun süren savaşlar ortaya çıkmaktadır. Filistin, normalde çok güzel bir Arap kültürüne sahip bir ülkedir ve birçok yaşanarak öğrenilmesi gereken şeyler vardır, fakat maalesef günümüzde bu pek mümkün olmuyor.

            Filistin’e gitmek için, öncelikle ülke durumunun uygunluğuna bakmanız gerekiyor, malum sıkça savaşların çıktığı bir ülke olduğu için, kendinizi koruyabilmek açısından bu çok önemlidir. Filistin’e gidebilmek için, özellikle Türk vatandaşlarına herhangi bir vize uygulaması yapılmamaktadır, fakat eğer gitmek isterseniz, İsrail vizesi almanız gerekiyor. Bunun için de, İsrail Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu, eğer çevrenizde yoksa veya uzak bir yerdeyse, temsilciliklerini yapan ofislere giderek İsrail vizesi için başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz için gerekli olan evraklar, pasaportunuzun aslı ve fotokopisi, başvuru formunu ve Filistin’e neden gideceğinize dair bir belge. Bunların hepsi hatasız olarak başvuru esnasında teslim edilmesi gerekiyor.

            Filistin vizesi veya mutlaka alınması gereken İsrail vizesi arasında, öğrenci vizesi veya eğitim vizesi alabilirsiniz, bunun dışında çalışma vizesi alabilirsiniz. Eğer birilerini ziyaret edecekseniz, ziyaretçi vizesi alabilirsiniz. Ülkenin durumundan dolayı, maalesef vizeler her zaman elinizde bulunmalıdır. Vizesiz bir şekilde ülkeye girmek neredeyse bütün bireyler için yasaklanmıştır. Filistin vize başvurunuz yedi gün içerisinde sonuçlanır, fakat durumlara göre bu süreç uzayabilir. Bunun olmaması için, en önemlisi, başvurunuzu yaparken verdiğiniz evraklarınızın eksiksiz ve hatasız olması gerekiyor. Aksi taktirde, başvurunuzu yaparken bile kabul edilmez ve bütün vaktiniz boşuna gider. Dolayısıyla vakitten kazanmak için de, mutlaka her şeyin tam olması şarttır. Filistin’e vizenizle beraber, istediğiniz zaman gidebilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Filistin Başkonsolosluğu
Filistin Sok, No:45 G.O.P. 06700, Ankara
T : 0312 - 436 08 23
F : 0312 - 437 78 01
E : embapaltr@hotmail.co...