Filipinler Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Birçok ülkelerde olduğu gibi, Filipinler’in resmi adı Filipinler Cumhuriyeti olarak geçmektedir. Filipinler’de, Güneydoğu Asya’da Malay Takımadaları bölgesinde yer alan bir ada ülkesi olarak bilinir. Filipinler’in başkenti ise Manila’dır. Filipinler’i oluşturan toplamda yedi bin yüz yedi tane adası bulunur ve ülkenin toplam yüz ölçümü neredeyse üç yüz kilometre kare olmaktadır. Şuan ki yüzyılda, Filipinler’de yaşayan birçok kişinin kökeni Avusturalyalılara dayanmaktadır. Elbette sadece Avusturalyalı değil, bunun yanında Çinli, İspanyol, Amerikan Birleşik Devletleri ve Arap kökenli olanlarda bulunmaktadır. Filipinler, zengin bir tarihe sahiptir ve doğu kültürünün çok büyük izlerini taşımaktadır. Burada kullanılan resmi diller Filipince ve İngilizce olmak üzere, iki tanedir.

            Filipinler kültüründe, İspanyol ve Amerikan kültürleriyle karışık, Avusturalya uygarlıklarını taşıyan farklı bir kültüre şahit olabilirsiniz. İspanyolların edebiyatı, halk müziği, halk dansı, dil, yiyecek, sanat ve dini çok fazla Filipinlerin kültürünü etkilemiştir. Filipinler aslında gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir ülkedir. Öyle ki, buradaki kültür ve tarihi zenginlik, ayrıca mutfak kültürü, yaşanması gereken kültürler arasında yer alır. Filipinlere ziyaretçi, çalışan veya turist olarak gidebilirsiniz. Bunun yanında ayrıca farklı eğitimler almak için de Filipinlere gidebilirsiniz. Filipinlere gidebilmek için, eğer kısa bir süre ikamet edecekseniz ve bu süre otuz günü geçmemesi gerekmektedir ve hangi pasaporta sahipseniz hiç farketmezsizin, otuz gün boyunca bir turist olarak Filipinler’de kalabilirsiniz.

            Filipinler’de kalacağınız süre otuz günü geçecek durumda, mutlaka Filipinler vizesi için başvuruda bulunmanız gerekir. Bütün vizelerde olduğu gibi, Filipinler vizesi için başvuru yaparken, vize başvuru formu, ücret, pasaportunuzun aslı ve fotokopisi ve hangi sebeple Filipinlere gideceğinize dair bir belgeyi hazır bulundurmanız gerekiyor. Filipinler çalışma vizesi veya Filipinler öğrenci vizesi alabilmek için bütün bu evrakların eksiksiz olarak hazır olması gerekir. Bu tür durumlarda, bütün evraklarınız vaktinden önce hazır bulunsun, çünkü vakit kazanmak çok önemlidir. Normal şartlarda, bir vize başvurusunun sonuçlanması yedi gün kadar sürebiliyor, fakat durumlara göre bu süreç ayrıca uzayabiliyor. Filipinlere sadece bir tatil için gidecekseniz veya bir ziyaret amacıyla gidecekseniz mutlaka otuz gün yetecektir.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Filipinler Başkonsolosluğu
Mahatma Gandi Cad.56 G.O.P - Ankara
T : (0312) 446 58 31
F : (0312) 446 57 33