Fas Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Fas, resmi olarak Fas Krallığı diye geçen, otuz iki milyon nüfusa sahip olan bir Kuzey Afrika ülkesidir. Başkenti Rabat olarak bilinir ve en büyük şehri ise Kazablanka olarak kabul edilmektedir. Fas’ın, Atlantik Okyasunu’ndan başlayarak, Cebelitarık Boğazını çeviren ve Akdeniz’de son bulan, uzun bir şahile sahiptir. Doğuda Cezayir, kuzeyde İspanya, güneyde ise Moritanya ve Batı Sahra’nın komşu olarak bulunduğu bir ülkedir. Fas, Afrika’da bir ülke olmasına rağmen, Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülke olarak bilinir. Afrika ülkeleri birçok ülke tarafından çok fakir bir kıta olarak bilinir ve dolayısıyla, içerisinde bulunan ülkelerde fakir bilinir, fakat kültürü zengin olan ülkelere sahip bir kıtadır. Bunlardan bir tanesi de elbette Fas olmaktadır.

            Fas’ın resmi dili Arapça olmasında rağmen, devlet dairelerinde Fransızca kullanılmakadır. Halk dillerinde, kullandıkları Arapça’ya Darija denilmektedir. Fas’ın kuzey bölgelerinde, İspanyolların birçok etkisi bulunur, bu sebeple, İspanyolca duymanızda mümkün olmaktadır. Bütün bunlara şahit olabilmek için Fas’a gitmeniz lazım. Fas’a gitmek için ise, öncelikle bir pasaportunuza ihtiyacınız var. Vize için bütün gerekli bilgileri Fas Büyükelçiliğinden veya Başkonsolosluğundan alabilirsiniz, fakat hangi pasaporta sahip olursanız olun, doksan günü geçmemek kaydıyla, turist olarak vizeye muaf tutularak Fas’a giriş yapabilirsiniz, fakat doksan günden daha uzun bir dönem kalacaksanız, Fas’ta eğitim alacak veya çalışmaya gidecekseniz, mutlaka vize almanız gerekmektedir.

            Fas Öğrenci vizesi veya Fas Çalışma vizesi almak için, öncelikle internet üzerinden veya gerekli makamlardan vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Vize başvurusu için başvuru belgesi, pasaportunuz ve gidiş sebebinize göre gerekli bütün evraklara ihtiyacınız olmaktadır. Bu evrakların eksiksiz ve hatasız olması gerekiyor. Belgeler üzerindeki bilgilerin sadece size ait olması gerekiyor ve imzanın mutlaka ıslak imza olması gerekiyor. Vize başvurunuz en az yedi iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır, fakat herhangi bir eksiklik olduğu sürece, bu süreç uzayabiliyor. Vize başvurularınızın uzamaması için, evraklarınızın tam ve doğru olmaları gerekiyor. Vize ve pasaportunuzu aldıktan sonra, Fas’a rahatlıkla gidebilir ve gerek eğitime veya çalışmaya başlayabilirsiniz. Vizesiz gireceğiniz zaman, ülkeye giriş yapmadan önce, gümrükte göstermeniz gereken belgeler olacaktır.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Fas Başkonsolosluğu
Bayıldım Cad. No: 8 D:1-2 Maçka Beşiktaş İstanbul
T : (212) 258 15 98
F : (212) 258 12 13