Etiyopya Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Bir tane Doğu Afrika ülke olarak kabul edilmiş olan Etiyopya’nın resmi adı, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti olarak bilinir. Ülkenin başkenti, yerel dillerinde “yeni çiçek” anlamına gelen Addia Ababa olmaktadır. Etiyopya ile komşu olan ülkeler ise; Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somli, Kenya ve Uganda olmaktadır. Etiyopya, çok fazla zengin bir ülke olmamasına rağmen, kültürünü yaşatmaya çalışan bir ülkedir ve buraya birçok kişi gezmeye geliyor. Afrika ülkeleri genel olarak fakir görülür, fakat içerisine girdiğiniz zaman, kültür açısından zengin olduğunu görebiliyorsunuz. Kültür ve doğa gezisi için uygun bir yer olarak kabul edilir. Etiyopya’da bazı belirli topluluklar yaşar. Bu topluluklar ise; Oromolar, Amharalar, Tigreler, Sidamolar, Shankellalar, Somalililer, Afarlar ve Gurageler olarak bilinir.

            Etnik topluluklar arasında, Oromolar en kalabalık topluluk olarak bilinir ve arkasından Amhara ve Tigreler gelmektedir. Etiyopya’da Müslüman ve Ortodoks Hıristiyanlar bulunmaktadır. Etiyopya’da kullanılan resmi dilde, Latin Alfabesinden çok daha farklı olarak, Amhar Alfabesi ile yazıların yazıldığı Amharca kullanılır, fakat ülkede birçok etnik toplulukların bulunmasıyla, bütün toplulukların kendilerine ait diller vardır ve bunların arasına aynı zamanda Arapça girmektedir. Bütün bunlara şahit olabilmek için Etiyopya’ya gitmeniz gerekiyor. Eğer Etiyopya’ya gitmek istiyorsanız ve elinizde diplomatik bir pasaportunuz varsa, vizeden muaf olarak doksan gün süre ile gidebilirsiniz, fakat doksan günü aşacak durumlarda, mutlaka vize için başvuruda bulunmanız gerekir.

            Etiyopya vizesi için Etiyopya Büyükelçiliğine veya Başkonsolosluğuna bizzat kendiniz gidebilir veya internet üzerinden de başvurunuzu yapıp takip edebilirsiniz, fakat sonucun hızlı ve sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi için, gerekli makamlara bizzat giderek başvuru yapmanız her zaman tavsiye edilir. Umuma mahsus, hizmet veya hususi pasaportlarına sahipseniz, her şekilde mutlaka bir vize almanız gerekiyor. Bu gerek Etiyopya öğrenci vizesi olsun veya Etiyopya Çalışma vizesi olsun, hiç farketmezsizin, mutlaka bir vizeye başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuruları yaparken, bütün bilgilerin sadece size ait olması ve başvuru formu üzerindeki imzanın da, sizin ıslak imzanız olması gerekiyor. Aksi taktirde, başvurularınız kabul edilmez. Başvurunuz için bütün evraklarınız ve bilgileriniz eksiksiz ve hatasız olmalıdır.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Etiyopya Başkonsolosluğu
Ferahevler, Nuri Paşa Cad. No:84 80880 Tarabya - İstanbul
T : (0212) 299 11 20
F : (0212) 223 95 81
W : etiyopyakonsoloslugu...