Endonezya Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Güneydoğu Asya’da bulunan ve Okyanusya’da yer alan, resmi adı Endonezya Cumhuriyeti olarak kabul edilmiş olan ülke Endonesya olmaktadır. Ülkenin tam olarak on yedi bin beş yüz sekiz tane adası bulunur. Endonezya, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olarak kabul edilirken, aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir. Ülkenin başkenti, aslında bir adada bulunan bir şehirdir. Adanın adı Cava ve başkentin adı ise Cakarta olarak bilinir. Endonezya’nın sınır komşuları bulunur; Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya. Diğer komşu ülkeler ise; Singapur, Filipinler, Avustralya ve Andaman ve Nikobar adaları olmaktadır. Endonezya yedinci yüzyıldan sonra, Çin ve Hindistan ile ticarete başlayarak, ticaret açısından önemli bir adım atmış ve önemli bir bölge haline getirilmiştir.

            Kültür, din ve politik açıdan çok güçlü olan Endonezya, zamanla tamamen bir Hindu ve Budist krallıkların kurulduğu bir ülke haline gelmiştir. Birçok Müslüman tüccarlar, bölgeye İslam kültürünü ve dünyasını getirmiştir. Endonezya turizm açısından da çok zengin olup birçok kişinin ziyaret ettiği ülkelerden biri olarak bilinir. Burada eğitimde çok fazla gelişmiştir. Endonezya’ya giriş yapabilmek için, kişiden kişiye değişmek ile beraber, kimiler vizeya tabi tutulurken, bazıları ise vizeden muaf olabilmektedir. Türk vatandaşı olarak, hususi pasaporta sahip olan kişiler, iki hafta olmak üzere vizeden muaf tutulmaktadırlar. Eğer elinizde diplomatik veya hizmet pasaportunuz varsa, otuz gün olmak üzere vizeden muaf tutulmaktadır.

            Eğer belirtilen günlerden daha fazla kalmak isterseniz veya kalmanız gerekiyorsa, Endonezya Büyükelçiliğine veya Başkonsolosluğuna vize için başvuru yapmanız gerekmektedir. Endonezya vizesi için internet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz, fakat neticenin hızlı çıkması için, bizzat giderek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz daha avantajlı olmaktadır. Endonezya’ya hangi amaçla giderseniz gidin, Endonezya Öğrenci vizesi veya Endonezya çalışma vizesi gibi farklı alanlarda vize almanıza gerek görülmektedir. Vize işlemlerinizin başlatılabilmesi için ise bütün evraklarınızın hatasız ve eksiklerin olmaması gerekmektedir. Normal iş günü olarak, bir hafta içerisinde sonuç alabilmeniz gerekir, fakat herhangi bir durum söz konusu olduğu zaman, bu süreç uzayabilir. Bu yüzden, bu tür sorunlarla karşılaşmamak için, her şeyinizin tam olması gerekiyor.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu
Endonezya Başkonsolosluğu
Seheryıldızı Sokak No:22/11 Etiler - İstanbul
T : (0212) 352 65 59
F : (0212) 352 65 58