Ekvator Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Ekvador, Güney Amerika’yı temsil eden, demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyet olmaktadır. Kuzey tarafında Kolombiya, doğu ve güneyde ise Peru, batı tarafında ise Büyük Okyanus ile komşu olmaktadır. Büyük Okyanus tarafında bulunan Galapagor Adaları’da ayrıca ülkenin sınırları çerçevesinde bulunmaktadır. Ülke, adını ekvatordan almıştır ve buna bakılarak, ülke ikiye bölünmüştür. Ekvador’un en popüler sporu, diğer Güney Amerika’daki ülkelerde olduğu gibi, futbol olmaktadır. Buradaki Milli Maçlar, ülkede en çok izlenen sporudur. Ekvador sadece futbol için mi gidilir diye soracak olursanız, hayır, kültürü, özellikle mutfak kültürü ve turistik yerleri çok zengindir. Tarım ve hayvancılığın zengin olması ile burada birçok taze yiyecek ve içecek bulabilirsiniz. Ülke, herkesin mutlaka gidip görmesi gereken bir yerdir, fakat bazı durumlar için Ekvador vizesi gerekmektedir.

            Eğer herhangi bir amaç ile gitmediğiniz sürece ve sadece bir turist olarak gidecekseniz, Ekvador, ülkeye girecek olan kişileri vizeden muaf tutmaktadır. Dolayısıyla ülkeye doksan gün olmak üzere, serbest olarak giriş yapabilirsiniz. Bu durumda size gerekli olan tek şey pasaport olmaktadır. Eğer Ekvador’a çalışmak amaçlı veya herhangi bir eğitim almak için giriş yapacaksanız, mutlaka vize almanız gerekli. Ekvador vizesi için büyükelçiliğe veya internet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de, bütün evraklarınızın eksiksiz ve hatasız olarak vaktinden önce tamamlanmış olması gerekiyor. Doksan günlük sürenizi kullandıktan sonra, eğer kalmaya devam etmek isterseniz, mutlaka vize için, doksan gün bitmeden önce başvuru yapmanız gerekir.

            Ekvador eğitim veya öğrenci vizesi ve aynı zamanda Ekvador çalışma vizesi almak için vakit çok önemli. Bu yüzden bizzat elçiliğe giderek başvurunuzu yapıyorsunuz ve herhangi bir eksikliğiniz varsa, ona göre tamamlamak zorundasınız. Bu herkes için geçerli olan bir durumdur. Vize başvurularından sonra, sonucu, herhangi bir sorun olmadığı sürece, en az yedi gün içerisinde alabilirsiniz. Bunun dışında bir sorun ile karşılaşıldığı zaman veya herhangi bir eksiklik varsa, daha uzun sürme imkanı da bulunmaktadır. Ekvador, doksan gün olmak üzere, kişileri vizeden muaf tutarak ülkeye almaktadır, fakat doksan günün içerisinde, eğer herhangi bir vizeniz yoksa çıkmanız gerekir.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Ekvator Başkonsolosluğu
Seher Yıldızı Sokak 33/11 Etiler İSTANBUL
T : (0212) 365 52 02
F : (0212) 352 65 50
W : naplus.org
E : ecuadorist@naplus.or...