Dominik Cumhuriyeti Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına sınır kapısından vize verilmektedir.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Dominik veya Dominik Cumhuriyeti olarak bilinen bu ülke, Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan ülkelerden bir tanesi olmaktadır. Hispanyola ise Porto Riko’nun batı tarafında, Küba ve Jamaika’nın ise doğu tarafında bulunur. Venenzuela ile arasında ise bir deniz sınırı bulunur. Adanın batısında, Haiti bulunur. Dominika adında bir ülke daha vardır, fakat Dominik veya Dominik Cumhuriyeti ile Dominika karıştırılmamalıdır. Dominik Cumhuriyeti’nin bir özelliği, Amerika kıtalarında oluşturulmuş ilk yerleşim bölgesidir. Ülkenin başkenti Santa Domingo olarak bilinir ve burası Amerika’nın ilk sömürge başkenti olarak bilinir. Dominik, turizmin her yıl daha fazla geliştiği ve birçok insanların yaşadığı bir ülkedir. Kültür ve doğa zenginliği ise mutlaka gözle görülmeli ve ziyaret edilmeli.

            Dominik Cumhuriyeti’ne gidebilmek için mutlaka vize almanız gerekmektedir, fakat eğer kısa bir süre için Dominik Cumhuriyeti’ne gidecekseniz, vizeden muaf olarak, ülkeye giriş yaparken, sadece bir form doldurup on dolar turist vizesi ödemesi yaparak girebilirsiniz. Girişte size bir tane turist kartı verilecektir ve bu kart, sizin turist olduğunuzu gösterecek. Bunun dışında, eğer eğitim, çalışma veya ziyaret amaçlı olarak giriş yapacaksanız, mutlaka Dominik vizesi almanız gerekmektedir. Dominik çalışma vizesi başvurusu yapabilmek için, Dominik Büyükelçiliğine veya Başkonsolosluğuna bizzat gitmeniz gerekmektedir. Bunun dışında internet üzerinden de ön başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaparken, bütün evrakların eksiksiz ve hatası olmasına dikkat edin.

            Vize başvurusu yapacağınız zaman, evraklarınızda bir eksik ya da hata olursa, başvurunuz kabul edilmez ve her şeyi tekrardan yapmak zorunda kalırsınız. Özellikle Dominik öğrenci vizesi veya Dominik çalışma vizesi almanız gerekiyorsa, erkenden belge hazırlıklarını yapmanızda fayda var, aksi taktirde çok fazla zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Bu tür başvurularda zaman kazanmak çok önemlidir. Başvurular genel olarak bir hafta gibi bir sürede çıkabiliyor, fakat bazen özel sebeplerden dolayı uzayabiliyor. Dominik vizesi almak için mutlaka elinizde bir pasaportun bulunması ve elinizdeki pasaportun en az altı aylık olması gerekmektedir. Pasaport mutlaka gerekir, fakat eğer vizesiz giriş yapmanız gerekiyorsa veya vaktiniz yoksa, ancak turist vizesi ile giriş yapabilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Dominik Başkonsolosluğu
Meclis-i Mebusan Caddesi No:31 Murat Han Kat : 6 Fındıklı-İstanbul
T : (0212) 293 83 56
F : (0212) 293 83 35
W : dominikcumhuriyeti.c...
E : bilgi@dominikcumhuri...