Amerika Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Yolcunun şahsen parmak izi istenmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri 12 Ekim 1942’de Kristof Kolomb’un keşfetmesi ile ortaya çıkmıştır. İlk olarak 1607’de İngilizler göç ederek Virgina’ya yerleştiler. Amerika’nın yeni keşfedilmiş olması insanlara çekici bir etki yapmıştı. İnsanlara iş imkanı, yeni bir yaşam alanı yani bir istihdam kaynağı olduğu için sürekli göç almaya başlamıştır. En çok göçü 1800-1914 yılları arasında alan Amerika Birleşik Devletleri insan yapısı olarak çok farklı milletlerden oluşmuş bir devlettir.

Amerika Birleşik Devletleri Dünya üzerinde fiziksel konum olarak Atlas Okyanusunun batısından büyük okyanusa kadar uzanan bir ülkedir ve 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırı Kanada ile biter güney sınırı ise Meksika Körfezi ile son bulur. Büyüklüğünü anlatmak gerekirse saatte 96 km hızla giden bir tren Amerika Birleşik Devletleri’nin bir ucundan diğer bir ucuna ortalama 48 saatten daha fazla bir zamanda ulaşabilir. Yüz ölçümü içine Alaska ve Hawaii’yi de alan Amerika Birleşik Devletleri 9 milyon kilometreden daha fazla bir yüz ölçümüne sahiptir.

Büyüklüğünü düşündüğümüzde Amerika Birleşik Devletleri ovaları, dağları, verimli arazileri, yer altı zenginlikleri, ormanları, çölleri olan ve coğrafi açıdan zengin bir ülkedir.

Dünya’nın en büyük kıtalarından birisi üzerinde olan Amerika birleşik Devletleri toplam nüfusu 308 milyon civarındadır. Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık 3. Ülkedir.Eyalet sistemine göre yönetilmektedir. Toplamda 50 eyaletten oluşmaktadır. En ünlü eyaletleri Chicago, New York, Las Vegas, Los Angelas, Washington, San Francisco, California’yı sayabiliriz.

Her Şeyiyle Amerika

Amerika Birleşik Devletleri gerek teknoloji gerek sanatı gerekse yaptığı çalışmalar, araştırmalarla insanlara, ülkelere yön veren bir devlettir. Siyasi ve sosyal bir çok alanda egemen olan bu ülke görülmesi gereken şehirlere sahiptir. Amerika’ya gittiğinizde görmeniz gereken birçok eyalet vardır. Her şehir kendisine has özelliklerle bir diğer şehirden ayrılmaktadır. Gezmeniz gereken şehirlere örnek verecek olursak;

San Diego; Amerika’nın en güzel şehri olarak anılır.
Los Angeles; Melekler şehri anlamına gelir. Sinema ve endüstri merkezidir.
San Francisco; Dik yokuşları, tramvayları ve sisli serin havası ile bilinir.
New York City; Yapısı itibari ile 180 farklı dil ile en çok farklı dilin konuşulduğu yerdir.
Las Vegas; Çölün ortasında ışıl ışıl parlayan bir kumarhane şehridir. Dünya üzerindeki eğlence merkezlerinin önemi en fazla olanlarındandır.
Miami; Ülkenin önemli iş merkezlerinden bir tanesidir. Tatil için çok güzel bir yerdir.

Daha bir çok ünlü şehri olan Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeden önce sizlerde araştırma yaparak daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Vize işlemleri için ilk öncelikle pasaportunuzu yenilemeniz sizin yararınıza olacaktır. Eskimiş ya da fazla yıpranmış Amerika pasaportları çok fazla hoş karşılanmamaktadır. Zaten 6 aydan daha az bir süresi varsa pasaportunuzun yenilenmesi istenecektir. Bilgi almak için şahsen bir başvuru yapmak istiyorsanız A.B.D büyükelçiliğine ya da konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. Pasaportunuzu yenilerken izlemeniz gereken adımları internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak için Adana, İstanbul, Ankara, İzmir konsolosluklarından randevu alarak görüşme yapabilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
Amerika Başkonsolosluğu
İstinye Mah. Kaplıcalar Mevkii No:2 İstinye İstanbul
T : (212) 335 90 00
F : (212) 335 90 19
W : istanbul.usconsulate...
E : amcongen1@tnn.net