Doğu Timor Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

 

Doğu Timor olarak birçok kişinin bildiği bu ülke, resmi olarak Doğu Timor Demoktratik Cumhuriyeti olarak kabul edilmiştir. Doğu Timor’a komşu olan sadece bir tane ülke bulunur, o da Batı Timor’a bağlı olan Endonezya olmaktadır. Doğu Timor, Güneydoğu Asya’da bulunan Timor adalarını, Atauro ve Jaco adalarını, aynı zamanda Oecussi-Ambeno bölgesini çevirmektedir. Doğu Timor’un başkenti Dili olarak bilinir. On altıncı yüzyılında, Portekiz kolonisi çerçevesinde bilinen Doğu Timor, asırlarca Portekiz Timoru olarak bilinmiştir. Bir zamanlar Endonezya tarafından işgal edilen bu ülke, 1975 yılında kesin olarak Endonezya’nın yirmi yedinci vilayeti olarak kabul edildi. 1999 yılında, Endonezya, Doğu Timor’u kontrol etmekten vazgeçer ve nihayetinde 2002 yılında bağımsız bir ülke haline gelir.

Doğu Timor, Güneydoğu Asya’daki ülkeler arasında bulunan Katolik olan iki ülkelerden bir tanesidir. Aslında binevi Güneydoğu Asya’nın en fakir ülkelerinden bir tanesi olarak bilinir. Doğu Timor, fakir bir ülke olmasına rağmen kültürünü korumaya çalışan bir bölgedir. Çok fazla turistik bir ülke olmasada, birçok doğal güzelliklere sahiptir. Güneydoğu Asya’ya gidebilen kişiler, genel olarak Doğu Timor ve benzeri ülkelerin doğal güzelliklerini ziyaret etmek için gitmektedir, fakat bunu yapabilmek için ise, Doğu Timor vizesi almanız gerekiyor. Doğu Timor vizesi, Doğu Timor Öğrenci vizesi, Doğu Timor Çalışma vizesi, Doğu Timor Turist vizesi ve Doğu Timor ziyaretçi vizesi olmak üzere farklı türlerde alabilirsiniz.

Doğu Timor vizesine başvurabilmek için, öncelikle bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Elinizde bulunan pasaportun en az altı aylık bir olması gerekiyor. Vize başvuru işlemleri için internet üzerinden, vize temsilciliği almış yerlerden başvurabilir veya elçilikten bizzat başvurunuzu yapabilirsiniz. Herhangi bir Doğu Timor vizesine başvurabilmeniz için mutlaka şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir ve kişisel ıslak imza olması gerekiyor. Doğu Timor Turist vizesi için de aynı zamanda başvuru yapmanız gerekiyor. Bütün vizelerde evraklarınız eksiksiz ve hatasız olarak tamamlanmış ve formların doldurulmuş olması gerekmektedir. Vize başvuru sonucu genellikle bir hafta kadar bir süre ile çıkmaktadır, fakat bazı durumlarda bu süreç uzayabilir. Bu yüzden, erken başvuru yapmanız, vakit kazanmak açısından faydalı olacaktır.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder