Bangladeş Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Güney Asya’da bulunan Bangladeş Halk Cumhuriyeti’nin tek komşusu Hindistan’dır. Bangladeş’in resmi dili Bengali olup resmi dini ise İslamdır. Bangladeş dünyanın en yoğun nüfuslu ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bangladeş özellikle tekstil alanında son yıllarda büyük bir yol kat ederek adını duyurmuştur. Ülkede en çok hazır giyim alanında faaliyet gösterilmektedir. Ayrıca Bangladeş’teki hayvanlar doğal beslendikleri ve şişirilmedikleri için oldukça iyi deriler elde edilmekte ve bunlar dericilikte kullanılmaktadır. Bangladeş’in en gelişmiş şehri ve başkenti Dakka olup şehir dünyanın en kalabalık 9. Şehridir. Dhaka City ülkenin en gözde mekanlarından biri olarak her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Dakka dünyanın en iyi muslinini üretmesiyle tanınmıştır ve camiler şehri olarak da bilinmektedir. Bangladeş dünyanın en uzun kesintisiz plajına ve birçok doğal güzelliğe de sahiptir. Dakka, tarihi yapılarının yanısıra sanat galerileri, botanik bahçeleri, hayvanat bahçeleri, müzeleri ve tapınaklarıyla ziyaretçilerine pek çok etkinlik sunmaktadır. Türk vatandaşlarının Bangladeş seyahatlerinde ise Bangladeş vizesi alma zorunlulukları bulunuyor.

Bangladeş vizesi için gerekli evraklar ise 6 ay geçerliliği olan ve boş sayfaları bulunan bir pasaport, arka fonu beyaz veya açık renkte olan 2 vesikalık fotoğraf, otel rezervasyonudur. Bangladeş seyahati için aşı kâğıdı aranmamakla birlikte herhangi bir hastalık kapmamanız açısında aşılarınızı olmanızı ve aşı kâğıdınızı da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Bangladeş’e seyahat amacıyla gitmek istiyorsanız Bangladeş turistik vize alarak ülkeyi gezebilirsiniz. Bangladeş özellikle tekstil ve dericilik alanında son yıllarda hızlı bir yükseliş gösterdiğinden ticari amaçla gelen birçok turisti de ağırlamaktadır. Bangladeş ticari vize almak istiyorsanız karşı şirketin davetiyesi, şirket banka hesap cüzdanı, şirket yetkililerinin imza sirküleri gibi birtakım ek evrakları da sunmanız istenmektedir. Bangladeş’te bir yakınınız bulunuyorsa vize almanız daha kolay olacaktır. Bangladeş’e bir yakınınızın yanına gitmeyi düşünüyorsanız Bangladeş aile ziyareti vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Ülkeye girişte görevlilere giriş nedeninizi açık ve anlaşılır bir şekilde izah etmenizi önemle tavsiye ederim. Bangladeş vize ücreti ise tercih ettiğiniz vizenin türüne göre farklılık gösterebilmekt

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu
Bangladeş Başkonsolosluğu
Mimar Vedat Caddesi No:36 Özhan Kat 4 Sirkeci - İstanbul
T : (0212) 512 76 52-53
F : (0212) 512 76 53