Azerbaycan Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Güney Kafkasya’nın en büyük topraklarına sahip ülkesi olan Azerbaycan Cumhuriyeti oldukça zengin bir kültüre sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını Müslümanların çoğunlukta bulunduğu bir ülke olarak ilk kez barındıran ülkedir. Azerbaycan’daki en eski insan yerleşimleri taş devrine kadar uzandığından ülkede birçok tarihi eser ve yapılar bulunmaktadır. Ülkeye gittiğinizde tarihi dokuları gözlerinizle görebilir ve buram buram tarih kokusu alabilirsiniz. Azerbaycan turizm açısında da son yıllarca oldukça etkin bir faaliyet sürmektedir. Özellikle din, kaplıca ve sağlık turizmi alanında ilerleme kaydetme ve her yıl binlerce turisti bu etkinliklerle ağırlamaktadır. Azerbaycan İpek yolu üzerinde bulunduğundan ticari faaliyetlerde oldukça iyi bir konumdadır ve zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Hazar denizi kıyısında bulunan şehrin başkenti Bakü olup, Kafkasya’nın en gelişmiş, en güzel, ticaret ve turizmin merkezi olan bir ülkedir.  Bakü’nün kelime anlamı Rüzgarlı şehirdir ve şehir bu adın hakkını vererek yaz kış serin rüzgarlarla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Türk vatandaşlarının ise Azerbaycan ziyaretlerinden Azerbaycan vizesi almasına gerek bulunmuyor.

Azerbaycan’da 90 günden daha az bir süre kalmak istiyorsanız Azerbaycan turistik vize almanıza gerek olmadan ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Azerbaycan ipek yolu üzerinde yer aldığından ticari anlamda da oldukça etkin bir ülke konumundadır. Azerbaycan’ı ticari amaçla ziyaret etmek istiyorsanız Azerbaycan ticari vize almadan da ülkeye girebilirsiniz. Ancak ticari kotaları dikkate almanızı önemle tavsiye ederim. Azerbaycan’a her gidişinizde 90 gün vizesiz olarak ülkede bulunabilirsiniz. 90 günden daha uzun süre ülkede kalmayı düşünüyorsanız ve bir yakınınız ülkede bulunuyorsa Azerbaycan aile ziyareti vizesi alarak daha uzun süre Azerbaycan’da kalabilirsiniz. Azerbaycan vizesi için gerekli evraklar ise 6 ay geçerli ve boş sayfaları olan bir pasaport ile 2 adet arka fonu açık renklerde olan vesikalık fotoğraftır. 90 günden uzun olacak ticari seyahatleriniz için ise şirket yetkilileri imza sirküleri, şirketin banka hesap cüzdanı vs. gibi ek evraklarını sunmanız istenecektir. Azerbaycan vize ücreti ise seçmiş olduğunuz vizenin türüne göre farklılık göstermektedir. 90 gün ve daha kısa süreli seyahatler için vize gerekmemekle birlikte, daha uzun süreli seyahatleriniz için vize alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. 

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
Azerbaycan Başkonsolosluğu
1. Levent Karanfil Sok. No:5 Beşiktaş İstanbul
T : (212) 325 80 42
F : (212) 284 95 79
W : kablonet.com.tr
E : azkonsul@kablonet.co...