Almanya Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Kuzey Denizi ile Alpler arasında konumlanmış olan Almanya ülkemiz vatandaşları tarafından en sık ziyaret edilen ülkelerin başında yer almaktadır. Başkenti Berlin olan Almanya köklü bir geçmişe ve dolayısıyla zengin bir tarihe sahiptir. 83 milyon nüfusa sahip olan ülke yılın belirli dönemlerinde değil yıl boyunca dünyanın çeşitli ülkelerinden ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ancak bu ülke için vize almak bir o kadar güçtür!

2012 yılının eylül ayında Almanya vizesi için başvuru şeklinde bir değişikliğe gidildi. Ülke konsolosluğu vize işlemleri için İDATA adlı şirket ile anlaştı ve işlemlerin büyük bir bölümü bu özel yetkili şirket tarafından gerçekleştirilmekte, takip edilmektedir. Şirketin çalışma saatleri hafta içi her gün sabah 08:00 ila 12:30 ve öğleden sonra saat 13:30 ila 18:00 arasındadır. Şirket hafta sonlarında hizmet vermemektedir.

Başvuru İçin Randevunuzu Erkenden Alın!

Şirketten danışmanlık ve vize başvuru hizmeti alabilmeniz için cüzi bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeyi kesinlikle vize ücreti ile karıştırmamalısınız. Vize ücreti daha sonra sizden Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilecektir. Bu ücreti size bildirilen banka hesabına yatırmanızın ardından 24 saati geçirmeyecek şekilde şirket ile yeniden irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Bu irtibat esnasında adınız, soyadınız ve telefon numaranızı yetkililere bildirmeniz gerekiyor. Kısa bir süre önce getirilen bir uygulama ile danışmanlık ücretini bu telefon görüşmesi esnasında kredi kartınız ile ödeyebilme seçeneği de sunulmaya başlandı. Dilerseniz bu yöntem ile ödemenizi yapabilirsiniz. Ancak Almanya vizesi için ilk adım olarak kabul edilebilecek bu işlem için seyahat etmeyi planladığınız tarihe yakın günleri beklememeniz de son derece önemlidir. Zira randevu talebinize bir ay sonrası için belirtilen bir gün şeklinde yanıt alabileceğinizi unutmayın.  

Şirketten telefon yahut e-posta ile Almanya vizesi için hangi belgeleri hazırlamanız gerektiği konusunda bilgi alamıyorsunuz. Bu belge listesi için Almanya Konsolosluklarının kapısını çalmanız, yahut Almanya Konsolosluklarının resmi web adreslerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Aynı bilgiler Almanya Büyükelçiliği resmi web sitesinde de yer almaktadır.

Randevu gününde tüm evraklarınızı hatasız ve eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız gerekmektedir. Almanya vize başvurularında tüm belgelerin orijinallerini talep etmektedir. Orijinal belgeye sahip olmamanız durumunda kopya belgenin noter tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Zira belge konusunda Almanya’nın pek çok ülkeden çok daha tizi davrandığını göz önünde bulundurmalısınız.

Görüşme için randevunuzu erteleme gibi bir alternatifiniz bulunmuyor. Randevunuza mutlaka gününde ve saatinde gitmelisiniz. Gitmemeniz halinde yeni bir randevu talep etmeniz gereklidir ki bu durumda bir ay sonrası için gün alabileceğinizi unutmayınız. Bu arada Almanya telefon ile randevu vermemektedir. Almanya Konsolosluklarının ilgili bölümlerini ziyaret etmeniz ve ücretsiz olarak verdikleri randevu hizmetinden faydalanmanız gerekmektedir. Şayet ilke kez Almanya’ya giriş yapacaksanız vize evraklarınızın tamamlanmış olması durumunda bir de mülakat gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Mülakatta size yöneltilen sorulara Türkçe olarak yanıt verebilirsiniz. 

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
Almanya Başkonsolosluğu
İsmet İnönü Cad. No:16-18 Gümüşsuyu İstanbul
T : (212) 334 61 00
F : (212) 249 99 20
W : istanbul.diplo.de
E : info@istanbul.diplo....