Yunanistan Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Daha önce schengen vizesi olmayan yolcuların şahsen konsolosluğa gelmeleri gerekmektedir.
  • Yunanistan Başkonsolosluğu pasaportunda, KKTC giriş çıkış damgası bulunan yolcuların vize başvurularını kesinlikle kabul etmemektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Yunanistan köken olarak dünya tarihinin en eski uygarlıklarındandır. Tarihleri oldukça eski olan bu millet bulunduğu bölge bakımından avantajları olsun, iklimi açısından insanlara sunduğu avantaj olsun jeopolitik konumu hep üst düzey olmuştur.

Yunanistan Cumhuriyet devleti Balkan Yarımadasının güneyinde, kuzey tarafından Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya, Doğudan Türkiye, güneydoğusunda Ege Denizi, güneyinden Akdeniz ve batısından ise Adriyatik Denizi ile çevrili bir ülkedir. Ülkenin sınırlarının büyük bir bölümü denizlerle çevrilidir. Yunanistan’ın başkenti Atina’dır. Ülke nüfusu 10 milyon civarındadır. Resmi dili Yunanca olup, dini inançları ise Hristiyanlıktır. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Siyasi olarak yönetim şekli ise başkanlık sistemine dayalı olan bir parlamenter cumhuriyettir. Hükümet başkanı ve devlet başkanı birbirlerinden ayrıdır. Kanun yapma yetkisi sadece dört yılda bir seçimle gelen meclise aittir. Yargı gücü hakkı bağımsız mahkemelerine aittir. Yunanistan ülkesi idari açıdan ise toplamda 10 bölge ve 51 ilden oluşur.

Yunanistan Çok Farklı

Yunanistan konumu itibari ile tipik bir Akdeniz ülkesidir. En eski çağlardan itibaren bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Coğrafyası kadar tarihi de eskidir. Özellikle başkenti Atina’da yer alan ünlü Stadyum, Acropol, Hadriyanus kapısı, Zeus Tapınağı gibi yerlere girdiğinizde sizi tarihte keyifli bir yolculuğa çıkarabilir. Yunanistan3 ana temel bölümden oluşmaktadır Peloponnesos, adalar ve Anakara olmak üzere. Yunanistan’a gidenlerin gezmesi, görmesi gereken yerlerin başında gelen yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Akropolis; Atina’da yer alan bu yer dik eğimli girişin tepesinde yer almaktadır. Kendisi gibi çevresinde de gezilmesi, görülmesi gereken tarihi mekanlar bulunmaktadır.

Sintagma Meydanı; Bulunduğu yer olarak pek çok banka, iş büroları ve havayolu şirketleri gibi çalışma merkezlerinin bulunduğu büyük ve merkezi bir meydandır. Atmosfer olarak harika bir havası vardır. Gittiğinizde isterseniz meydanda yer alan kafeleri tercih edip oturabilirsiniz.

Kolonaki; Atina içerisinde yer alan en lük bölgedir. Şık mağaza ve butikler göze çarpar bu bölgede. Buraya gittiğinizde gezilmesi gereken iki müze vardır. Kyklad Sanatları Goylandris Müzesi ve Benaki Müzesi’dir bunlar. Bu müzeler görülmesi gereken eserler içermektedir. Tarih sevenler için eşsiz bir deneyim olacaktır.

Pire; Atinanın güneydoğusunda yer alan bir liman kentidir. Bronz koleksiyonun yer aldığı Arkeoloji müzesi gezilmesi gereken bir yerdir.

Bu saydıklarımız gezilecek yerlere küçük örneklerdir. Gideceğiniz zaman kendi isteklerinize uygun yerleri daha ayrıntılı bir araştırma ile sahip olabilirsiniz.

Yunanistan vize almak için başvuru yapabileceğiniz yerler konsolosluklar veya bu alanda özel yetkilendirilmiş danışmanlık şirketlerdir. Vize alırken dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntı pasaportunuz yenilenmiş olmasıdır. Yıpranmış pasaportla gittiğiniz takdirde sınırdan çevrilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Başvuru yaparken pasaportunuzun süresi başvuru tarihinden itibaren en az 1 yıl olmalıdır. Başvuru zamanında evraklarınızın eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz. Vize belgelerinizde oluşacak herhangi bir sahte belge yasal suç teşkil eder.

Daha ayrıntılı bilgi için internet üzerinde Yunanistan konsolosluk ana sayfasından bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
Yunanistan Başkonsolosluğu
Turnacıbacı Sok. No: 32 Beyoğlu 80072 İstanbul
T : (212) 393 82 90-94
F : (212) 252 13 65
E : grconsist@comnet.com...