Çek Cumhuriyeti Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti veya Çekya olarak tanınan bu ülke, Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Kuzey tarafında Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güney tarafında Avusturya ve doğusunda Slovakya’nın komşu ülkeler olarak bulunduğu bir Orta Avrupa ülkesidir. Turizmde önemli bir yer alan Praj kenti ise, ülkenin başkenti olarak bilinir. Çek Cumhuriyeti, Bohemya ve Moravya ülkelerinden bir araya gelip en büyük kentlerden bir tanesi olan Silezya’nın bir parçası olmaktadır. Çek Cumhuriyeti yıllar sonra, 2004 yılında, 1 Mayıs tarihinde, Avrupa Birliği’nin bir üyesi olarak kabul edildi. Çek Cumhuriyeti, kristal, cam ve granat taşlarıyla çok meşhur olmaktadır. Bunların yanında, gıdasal ürünler olarak, bira, hem üretim açısından, hemde kültür olarak, ülkenin en önemli sembolüdür. Birçok bira firmalarına ait olan isimler, aslında bu ülkenin kentlerinden alınmıştı. Buna örnek olarak bir tanesi, Bohemya bölgesine bağlı, Pilsen olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vizesi almak isterseniz, üç farklı şekilde alabilirsiniz. İlk öncelikle kısa süreli vize, daha sonra uzun süreki vize ve üçüncü seçenek olarak uzun dönem oturum şeklinde olmak üzere vizelerinize başvurabilirsiniz. Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vizeleri, ticari, mesleki eğitim ve projelere katılım için alınabilir. Bunun yanında turizm amaçlı olarak ta alınabilir. Uzun süreli veya uzun dönem oturum vizesi almak için, konsolosluğa başvururken, neden gitmek istediğinizi veya neden gitmeniz gerektiğini belirtmeniz gerekmektedir.

Vize başvurusunu yaparken, bütün evraklarınızın eksiksiz olarak vaktinden önce tamamlanmış olması gerekmektedir. Turist olarak Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için de, mutlaka Çek Cumhuriyeti turist vizesinin olması gerekir ve bunun için öncelikle hazırlamanız gereken evrakların arasında başvuru formunuz, pasaportunuz, vesikalık fotoğraflarınız ve seyahat masraflarınızı gösteren belgelerin olması gerekiyor. Herkes için, hazırlamaları gereken belgeler farklıdır. Çalışan iseniz, farklı belgeler, şirket sahibi iseniz farklı belgeler, öğrenci iseniz farklı belgeler, sadece normal bir turist olarak Çek Cumhuriyeti’ne girecekseniz yine farklı belgeleri hazır bulundurmanız gerekiyor. Bütün evraklar ve başvuru ile ilgili bilgileri internet üzerinden bulabilir ve başvuru formlarını da bulabilirsiniz. Başvurunuz için öncelikle internet üzerinden randevu alabilirsiniz veya direkt olarak konsolosluğa giderek te başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi