Bulgaristan Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Aile ziyareti vizesi başvurularında, şahsen konsolosluğa gelinmesi gerekmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Balkanların gözde ülkelerinden biri olan Bulgaristan sizler için önereceğimiz, seyahat edilmesi gereken ülkelerden biridir. Bulgaristan’da yer alan Şumen sizler için tavsiye edeceğimiz en önemli mekanlar arasındadır. Burada eskiden beri her zaman Türkler yaşadığı için bizim tarihi kalıntılarımızı ve kültürümüzü taşımaktadır. Bu yüzden bu mekanı ziyaret ederek burada bulunan iki camiyi de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Smolyan dağları oldukça hoş bir manzaraya sahip olan bir yerdir. Macera sevenler için önereceğimiz bu mekanda isterseniz Pamporovo kayak merkezine uğrayarak kayak yapma fırsatını da elde edebilirsiniz. Ayrıca Smolyan’da oldukça hoş dağ evleri de bulunmaktadır. Eğer tatilinizi sakin, huzurlu ve dinlenerek geçirmek istiyorsanız buraya seyahat etmenizi tavsiye ederiz. Bulgaristan seyahatiniz için Bulgaristan vizesi almanız gerekmektedir.

 Eğer Bulgaristan seyahatinizi turistik amaçla gerçekleştiriyorsanız, Bulgaristan turistik vize formuna ihtiyacınız olacaktır. Bu formun yanında bir adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf ve pasaportunuzun geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır. Sadece bu belgelerle turistik vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken ise vize işlemleri için gereken ücreti ödeyerek onayını beklemek olacaktır.

Bulgaristan ticari vize işlemleri için ise yapmanız gereken birkaç ek işlem bulunmaktadır. Eğer başvurunuzu ticari amaçla, orada çalışmak için istiyorsanız öncelikle diğer vize başvurularında olduğu gibi en az 6 aylık geçerlilik süresi olan pasaportunuz olmalı, bir adet vesikalık fotoğrafınız olmalı ve ticari vize başvurusu yapacağınız için ticari vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bunlar dışında sigorta belgeleriniz de başvuru sırasında gerekmektedir. Ayrıca Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar arasında çalışacağınız şirketten gelen bir davetiye belgesine de ihtiyacınız olacaktır. Bunların dışında konsolosluğa sizin adınıza yazılmış, ticari amaçlı vize başvurusu yaptığınızı anlatan bir dilekçe yazılmalıdır. Daha sonra başvurunuzu yapıp birkaç gün içinde sonucu öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan’a seyahatinizi aile ziyareti için gerçekleştiriyorsanız eğer Bulgaristan aile ziyareti vizesi işlemleri için mutlaka konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Bu tür başvurular için şahıs olarak konsolosluğa giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aile ziyareti vizesi formunu doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra Bulgaristan vize ücreti bedelini ödeyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi