Çad Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Çad ülkesine gitmek isteyen yolcuların, Paris Büyükelçiliğine başvuru yapmaları gerekmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmaktadır.

Çad, Orta Afrika’da, deniz kıyısı olan, fakat denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi olmaktadır. Kuzey tarafında, Libya, batı tarafında Nijer, Nijerya ve Kamerun, güneyinde ise Orta Afrika Cumhuriyeti ve doğu tarafında Sudan’ın komşu olarak yer aldığı bir ülkedir. Ülke, adını bir zamanlar Afrika’nın en büyük ikinci gölü olarak bilinen, fakat şuanda suyun fazlasıyla çekilmiş olan Çad Gölü’nden almıştı. Bazıları, Çad için artık Afrika’nın ölü kalbi olarak ta ifade ediyor. Çad’ın en yüksek tepesi Emi Koussi Dağı olarak bilinip en büyük kenti ise, aynı zamanda ülkenin başkenti olan N’Djamena olmaktadır. Çad’ın en büyük toplumu, bir Müslüman toplumu olup Toubou adı verilmiştir, fakat birçok farklı inançlarda yaşayan toplumlar bulunur.

Çad’a gidebilmek için farklı vizeler alabilirsiniz. Bu vizeler öğrenci vizesi olabilir, turist vizesi, çalışma vizesi veya bunun yanında, ayrıca Çad ticari vizesi de alabilirsiniz. Çad’a gidebilmek için sadece bu tür vizeler değil, bu vizelerin arasında, aynı zamanda, şirket ortakları, çalışan, emekli, aile ziyareti, transit ve eğitim vize olmak üzere, yine farklı kollardan vize almanız mümkün. Çad vizesine başvurabilmek için, bütün evraklarınızın, başvurudan önce tam olması gerekmektedir. Evraklarınızın tam olması, hem size vakit kazandıracaktır, aynı zamanda kontrol için size zaman verecektir. Vizenizi nereden almak istediğinize göre, vize harç ücretleri değişmektedir. Çad vizesi için online olarak ta başvurabilirsiniz veya bizzat konsolosluğa giderek te başvurunuzu yapabilirsiniz. Online başvuru genel olarak tavsiye edilmemektedir.

İnternet üzerinden, vize için başvuru formunu bulup indirebilirsiniz ve formu doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz, fakat başvurunuzu yapmadan önce, pasaportunuzu aldıktan sonra en az altı ay geçmiş olmasına dikkat edin. Çad vizesini alabilmek için, başvurduktan sonra en az yedi iş günü kadar beklemeniz gerekmektedir ve istisnai durumlara göre bu süreç uzayabiliyor. Bu tür durumları göz önüne alarak, bütün evraklarınızın zamanından önce hazırlanmış olması ve erken başvuru yapmanız çok önemlidir. Çad’a giriş yaparken de, pasaport ve vizenizin düzgün bir şekilde elinizde bulunması gerekir. Aksi taktirde ülkeye giriş yapmanız yasaklanabilir veya sorguya alınabilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
Çad Konsolosluğu
Mahir İz Cd. No:30 Üsküdar - İSTANBUL
T : 0216 474 71 60
E : mehmet.cengiz@cengiz...