Cibuti Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Cibuti, Afrika kıtasında bir ülke olmaktadır, fakat Fransız kökeni taşıyan bir Afrika ülkesidir ve resmi adı Cibuti Cumhuriyeti olarak bilinir. Doğu Afrika tarafından küçük bir bölgedir. Komşu ülkeleri ise Eritre, Etiyopya, Somali, Kızıldeniz, Umman Denizi’ne bağlı Aden Körfez kıyısıdır. Arap Yarımadası’nda bulunan Yemen bölgesine ise sadece yirmi kilometre uzaklıkta bir yer olmaktadır. Cibuti’nin başkenti Cibuti Şehri olarak kabul edilmiştir ve burada yaşayan halkın yüzde doksan beşi, yani neredeyse yüzde yüzü, Müslüman olmaktadır. Burada kullanılan resmi diller Arapça ile beraber olmak üzere, Fransızca olmaktadır. Afrika’nın birçok ülkesinde Fransızca kullanan ülkeler bulunur. Cibuti’nin doğası çok zengindir ve turizm açısından da zengin olan birçok bölge bulunur.

Cibuti’ye gidebilmeniz için, mutlaka bir vize sahibi olmanız gerekir ve vizeye başvurmadan önce ise en az altı aylık bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Pasaport olmadan vize başvurusu yapamazsınız. Cibuti vizesine başvurabilmeniz için, umuma hasus bir pasaporta sahipseniz bir Cibuti vizesi almanız gerekmektedir, fakat eğer hizmet, hususi veya diplomatik pasaportu sahibi iseniz, aylık bir süre boyunca, herhangi bir vizeye ihtiyacınız olmamaktadır. Cibuti vizesi almak için, Fransız Başkonsolosluğuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yapmadan önce ise, bütün evraklarınızın eksiksiz olarak tamamlanmış olması ve başvuru belgenizin eksiksiz ve en önemlisi hatasız olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. Eksik veya hata bulunduğu sürece, vize işlemlerinizin başlatılması mutlaka uzamaktadır.

Cibuti’ye, Cibuti öğrenci veya eğitim vizesi, Cibuti çalışma vizesi, Cibuti turist vizesi, Cibuti aile ziyareti vizesi ve hatta Cibuti şirket vizesi alarak girebilirsiniz. Bütün bu vizeler için gerekli olan evraklar farklıdır ve bunun için de bilgileri hem internetten, hemde Fransız Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğundan alabilirsiniz. Cibuti’ye girmeniz için, mutlaka pasaportunuzun olması gerekmesiyle beraber, aynı zamanda gidiş sebebiniz ve elinizde bulunan pasarportun cinsi çok önemlidir. Pasaport ve gidiş sebebinize göre vizenizi almanız gerekir. Pasaport ve vizeniz ile beraber ülkeye giriş yaparken, mutlaka her şeyin tam ve düzenli olması için dikkat edin. Vizenizi almadan önce Cibuti’ye girmeniz gerekiyorsa, mutlaka elinizde bir başvuru formunun fotokopisi veya bir yazı almanız gerekmektedir.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Cibuti Konsolosluğu
İstiklal Cad. No: 8 Taksim- Beyoğlu - İSTANBUL
T : (0212) 334 87 30
F : (0212) 334 87 27
W : consulfrance-istanbu...