Arnavutluk Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Ülke girişinde uçak bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu veya davetiye istenebilir.Bu tür evraklarınızı yanınızda bulundurunuz.
  • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Başkenti Tiran olan Arnavutluk Balkan Yarım adasında bulunan, büyük oranda Müslümanlardan oluşan küçük bir ülkedir. Arnavutluk tarih boyunca Yunanistan, İtalya ve Osmanlı himayesine girdiğinden farklı kültürel özellikleri bir arada bulunduran kültürel zenginliğe sahiptir. Arnavutluk’un kültürel zenginliğini sokaklarında, tarihi yapılarında, yemeklerinde kısacası her şeyde görmek mümkündür. Arnavutluk mutfağı Balkan ve Akdeniz karışımı bir sentez niteliğindedir. Arnavutluk el değmemiş doğası ve değişik doğa etkinlikleriyle de son zamanlarda pek çok gezginin dikkati çekmektedir. Göz alıcı doğal güzelliğinin ve temiz havasının yanı sıra ucuzluğu açısından da turistlerin odak noktalarındadır. Arnavutluk seyahati yapmak isteyen Türk vatandaşlarının ise Arnavutluk vizesi almasına gerek bulunmuyor.

Arnavutluk’a gitmek için vize gerekmediğinden Arnavutluk vizesi için gerekli evraklar da elbette bulunmuyor. Ancak yine de pasaportunuzu yanınızda bulundurmanızı ve ülkeye girişte seyahat nedeninizi görevlilere anlaşılır bir şekilde izah etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca pasaportunuzun geçerlilik süresini de kontrol etmenizi ve ülkede bulunacağınız süre içerisinde yetecek kadar döviz bulundurmanızı öneririm. Arnavutluk’a turistik amaçla gitmeyi düşünüyorsanız Arnavutluk turistik vize almanıza gerek kalmadan ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Ancak ülkeye girerken turistik amaçla girdiğinizi görevlilere açık bir şekilde anlatmanızı önemle tavsiye ederim. Arnavutluk’ta 90 günden fazla kalmayı düşünüyorsanız vize almanız gerekmektedir. Arnavutluk’ta bir yakınınız bulunuyorsa ve ülkede 90 günden fazla kalmayı planlıyorsanız Arnavutluk aile ziyareti vizesi için başvuru yaparak ülkeye gidebilir ve daha uzun süre kalabilirsiniz. Arnavutluk ticaretin de yoğun olarak yapıldığı bir ülke olduğundan ülkeye ticari amaçla gelen turistler de oldukça fazladır. Arnavutluk’a ticari amaçla gitmeyi düşünüyorsanız kota sınırlarına dikkat etmenizi öneririm. Bunun dışında pasaportunuzu cebinize koyarak ülkeye gitmeniz mümkün. Ancak 90 günden daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız Arnavutluk ticari vize almanız gerekmektedir. Bunun için şirket davetiyesi, şirketin banka hesap cüzdanı vb. gibi ek olarak evraklar da istenmektedir. Arnavutluk’ta gezmek için Arnavutluk vize ücreti ödemenize de gerek bulunmamaktadır. Sadece pasaportunuzla ülkeye giderek seyahat edebilirsiniz. 90 günden fazla sürecek olan seyahatleriniz için ise vize ücretinizi ödeyerek işlemlerinizi tamamlayabilir ve vize başvurunuzu onaya sunabilirsiniz. 

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Arnavutluk Konsolosluğu
İsmet İnönü Cad., Deniz apt., No: 22/6, Gümüşsuyu, Taksim - İSTANBUL
T : (0212) 244 32 56
F : (0212) 244 23 38