İsviçre Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • İsviçre ülkesine gidecek yolcu, daha önce İsviçre vizesine sahip değilse şahsen gelmesi gerekmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

İsviçre bilinen resmi adıyla İsviçre Konfederasyonu, Dünya’da Orta Avrupa’da Alp Dağlarında yer alan bir ülkedir. İsviçre’nin hiçbir deniz ve okyanusa kıyısı yoktur. Kuzey bölgesinde Almanlar, batısında Fransa, doğusunda Avusturya, güneyinde İtalya ve Lichtenstein’a komşu olan bir ülkedir. Tarihsel açıdan 1848 yılından beri federasyondur. İsviçre Dünya’da bankacılık ve finans sektöründe egemen bir ülkedir.

Tarihte bir dönem Roma imparatorluğunun toprakları olarak bilinmektedir. M.M. 58 yıllarında Roma İmparatoru olan Julius Caesar’a karşı kaybetmeleri sonucu ülke beş asır boyunca Roma İmparatorluğunun toprağı olarak sayılmıştır.

Almanların ren ve aşağı Aar havzasına yerleşip bölgeyi germenleştirmeleri sonucunda bölge bir müddet sonra Roma-Germen İmparatorluğuna katıldı.

İsviçre Avrupa’nın en dağlık bölgesidir. Topraklarının 3/4 ‘ü dağlardan oluşmaktadır. Bu nedenle yerleşim sınır alanlara indirgenmiştir. İsviçre’de çok fazla göl vardır. Bunların en büyüğü Almanya ve Avusturya ülkelerine sınır olan Konstanz gölüdür. Zürich, Lulerne, Neuchatel ve Leman diğer önemli göllerdendir.

İsviçre çok değişik bir iklime sahiptir. Rhetia Alplerinde açık ve kuru bir hava vardır. Ticino Kantonunda nemli bir sıcaklık, Magiore ve Lugarna göllerinde ise tipik bir Akdeniz iklimi vardır. İklimine etki eden en büyük etken ülkeyi coğrafi açıdan incelediğimizde yükseltinin sebebi olan dağlardır.

İsviçre Avrupa’nın önemli kültürleri arasında tam bir kavşak konumunda yer alır. Bu durum ülke tarafından diğer kültür ve dil özellikleri açısından büyük ölçüde etki altında kalmıştır. İsviçre’de kullanılan dört resmi dil vardır. Kuzey ve orta bölge de Almanca, batı bölgesinde Fransızca, güneyde İtalyanca gibi dilleri kullanır. İsviçre de okulda okuyan öğrenciler kendi anadillerinin yanında bulunan dört resmi dilden en az birisini bilmek zorundadırlar. Onun için İsviçreli insanlar en az iki dil bilirler.

Nüfusu 6 milyon civarındadır. Nüfus en çok şehir ve yayla bölgelerinde yoğunlaşmıştır. En önemli şehirleri Zürich, Basel, Bern ve Cenevre’dir. Köylerinde hala çok belirgin adetler görülmektedir. Adetlerde yaşanılan kültürel farklılıklar, diğer milletlerin tesiri ile büyük farklılıklar görülebilmektedir. Dil olarak halkın %65’i Almanca, %18’i Fransızca, %12’si İtalyanca ve %1’i Romanş dillerini konuşur.

Gezilecek Yerleri İle İsviçre

İsviçre gezilecek görülecek yerlere sahiptir. Bunlar;

Bern; Ülkenin başkentidir. Müthiş güzelliğe sahip Aare nehri ve harika barları, restoranları bulunan tarihi bir şehirdir.

Basel
; Müzeleri ve karnavallarıyla ünlüdür.

Interlaken; Alplere açılan müthiş bir kapıdır.

Bu gibi tarihi ve turistik mekanları ile ünlü bir ülkedir.

İsviçre’ye gitmek için vize işlemlerini yaparken şunlara dikkat etmeliyiz.

İsviçre Schengen ülkelerine katılmış bir ülkedir. İsviçre’ye gitmek isteyenler Schengen vizesi ile giriş yapabilirler. İsviçre vizeleri Schengen vizesi olarak verilmektedir.

İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Kocaeli, Aydın, Muğla, Manisa ikameti bulunan kişiler İsviçre vizesi başvurusu için İstanbul’dan yapabilirler.

İsviçre vize başvuru süreleri
Ticari vize başvuru için; 2-3 gün
Turistik vize başvurusu için; 3-4 gün
Ekspress; 1-2 iş günü sürmekte.

İsviçre vize bilgileri, belgeleri için daha ayrıntılı işlemlerinizi internet üzerinden araştırarak rahat bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
İsviçre Başkonsolosluğu
Büyükdere Cad. 173 1. Levent Plaza A Blok K: 3 34394 Levent İstanbul
T : (212) 283 12 82
F : (212) 283 12 98
W : eda.admin.ch
E : ist.vertretung@eda.a...