İspanya Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

İber Yarımadası’nda yer alan Akdeniz ülkesi İspanya aynı zamanda Avrupa’nın ikin yüksek ülkesi olmasıyla tanınır. Parlamenter demokrasi ile yönetilen İspanya’nın başkenti Madrid’dir. İspanya’nın bir diğer özelliği de Fransa’dan sonra dünyanın çeşitli ülkelerinden en çok turisti ağırlayan ülke olmasıdır. Bu özelliği ile İspanya bir turist mıknatısı ülke olarak bilinmektedir.

İspanya’ya seyahat etmek için öncelikle vize almanız gerekmektedir. İspanya vizesi için İspanya Konsolosluklarına resmi bir başvuru yapmanız gerekir. Aynı zamanda İspanya Konsolosluğu ile anlaşması bulunan özel yetkili şirketlerin ofislerine de başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ancak mülakat aşamasına geldiğinizde görüşmenizi yapmak için İspanya Konsolosluğu’na gitmeniz gerekmektedir.

İspanya Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya vizesinde belgeler kadar önemli olan bir diğer husus da pasaportunuzdur. Pasaportunuzun yıpranmış olması elbette vize başvurunuzun reddedilmesi için bir neden olmayacaktır. Ancak ciddi bir dezavantaj olacağını bilmeniz gerekiyor. Öyle ki yıpranmış pasaportunuz ile vize alıp yola çıksanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığınız son derece güçlü olacaktır. Bunun örnekleri her yıl yaşanmaktadır.

İspanya vize başvurularında pasaportunuz ile ilgili bir diğer önemli unsur geçerlilik süresidir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az bir yıl olması önemle üzerinde durulan konular arasında yer almaktadır. Vize başvurusu için İspanya Konsolosluğu ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Konsolosluğun çalışma saatlerinin kısa olduğunu hatırlatalım. Randevunuza geç kalmanız, yeni bir randevu almanızı zorunlu kılacaktır.

İspanya’ya turistik bir gezi yapmayı planlıyorsanız vize işlemleriniz 3 ila 5 gün arasında neticelenecektir. Ancak ziyaretçi vizesi talebinde bulunmanız halinde bu zaman aralığı 4 gün ila 15 güne kadar çıkabilmektedir. Şayet bu süreleri geride bırakmış olmanıza rağmen vize başvurunuzdan bir netice alamadıysanız mutlaka İspanya Konsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz. Çünkü bu durum bir problem çıktığı anlamına gelmektedir. Eğer Shengen vizesi sahibi iseniz vize başvurunuz daha kısa sürede sonuçlanacaktır. Aynı zamanda mülakatınız da yine kısa sürede sonlanacaktır.

Mülakatınızı Türkçe olarak yapabilirsiniz. Ancak tüm ülkelerde olduğu gibi İspanya için de İspanyolca biliyor olmanız bir avantaja sahip olduğunuza işaret eder. Mülakatta İspanya’ya neden gitmek istediğiniz, nereleri ziyaret edeceğiniz, nerede konaklayacağınız gibi klasik sorular size yöneltilecektir. Mümkün olduğunda sorulara sakin ve kısa yanıtlar vermenizi öneririz. Aynı soru size tekrar tekrar yöneltilebilir. Yanıtlarınız farklı olmamalıdır.

Vize başvurunuzun seyahat planınızdan ne kadar erken yapıldığı da görevlilerin dikkat ettiği unsurlar arasındadır. Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 3 hafta önce yapmanız gerekmektedir. Zira başvuru için randevu talebinizi daha erken almalısınız. Bir sonraki gün için randevu talep edebilir ancak 10 gün sonraya randevu alabilirsiniz. Bu arada başvuru evraklarınızın tamamının orijinali sizden talep edilecektir. Orijinal belgeye sahip olmanızın olanaksız olduğu durumlarda belgenizin noter onaylı olması da vize alıp alamayacağınız konusunda belirleyici olmaktadır. 

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
İspanya Başkonsolosluğu
Karanfil Aralığı Sok. No: 16 1.Levent 80620 Beşiktaş İstanbul
T : (0212) 270 74 10
F : (0212) 270 74 84
W : mae.es
E : cog.estambul@mae.es