İngiltere Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Verilen randevu tarihinde şahsen gelinmesi gerekmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmaktadır.

Büyük Britanya Adası’nın merkezinde yer alan İngiltere, birleşik krallığı oluşturan Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda devletleri arasında ülkenin en büyük ve merkezi konumundaki ülkedir. İngiltere siyasi olarak monarşi ile yönetilmektedir. 5. yy. ülkeyi işgal eden Saksonlar ve Cermen halkından olan Anguslar tarafından kurulan ülke Avrupa’nın en köklü tarihi ve kültürüne sahip ülkelerinden biridir. Toprakları Büyük Britanya’nın üçte ikisini kaplamakta olan İngiltere’de ülkeyi ikiye ayırmakta olan Pennine Dağları dışında genellikle küçük tepelerden oluşmaktadır. İngiltere’nin doğusunda yoğun olarak tarım yapılmakta olan Fens bölgesi genel düzlük ve bataklıklardan oluşmaktadır.

"Golf stream" sıcak su akıntısının etkisi ile değişken bir iklime sahip İngiltere’de yazlar serin kışlar ise yumuşak geçmektedir. İngiltere topraklarının ilk bilinen yerlileri Keltler’dir. M.S. 1. yüzyılda Batı Avrupa’nın devamında İngiltere’yi de feth eden Romalılar ülkeye Britanya adını vermişlerdir. İngiltere genelinde Birleşik Krallık olarak ülkenin adı Avrupa’da ise ülkeyi 5. y.y. da ülkeyi işgal eden halk olan Angle ve toprak anlamına gelen “terra” nın birleşimi ile İngiliz halkı anlamında İngiltere şeklinde hitap edilmektedir.  Avrupa’da yer alan diğer ülkelere oranla geleneklerine bağlılıkları ile bilinen İngiliz halkı, kanunlara ve güvenlik güçlerine son derece saygılı olduklarından ülkede görev yapan polis silah taşıma ihtiyacı duymaz.

İş, eğitim ya da gezi amaçlı İngiltere seyahati için öncelikle yapılması gereken işlem vize başvurusudur. İngiltere vizesi almak üzere yapılacak başvuruda mesleki duruma göre değişikli gösteren özel belgeler ile birlikte; 2 adet resim(son 3 ayda çekilmiş olacak ve mutlaka arka fonu beyaz olacak), İngiltere vize başvuru formu (VAF1 formu) yolcu tarafından siyah tükenmez kalemle İngilizce olarak doldurulmuş olarak ve pasaportun ilk 4 sayfasının fotokopisi gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

İngiltere’de Gezilecek Ve Yapılacaklar Önerileri

Ülkenin her bölgesinde farklı özelliklere sahip birçok gezilecek alan bulunmakla birlikte özellikle Londra ve çevresinde yer alan; Buckingham Palace, British Müzesi, Trafalgar Square, London Eye, National Galeri, Oxford Caddesi, Leicester Square, , Hyde Park, St. Pauls Katedrali, Camden Town, Greenwich, Covent Garden, Westminster Abbey, Regent's Street ve Tottenham Court Road gibi alanlar ülkeyi ziyaret edenler tarafından tercih edilmektedir.

Ülkenin başkenti olan Londra, aynı zamanda nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu en büyük kentidir. Londra dışında birçok büyük ve gelişme şehre sahip ülke de özellikle sahip oldukları tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel aktiviteleri ile görülmesi gereken; Liverpool, Nottingham, Northampton, Oxford, Cardfiff, Newpord, Tozfaen, Belfast, Down ve Iyrone, Cambridge, Birmingham ve Derby şehirleridir.

Küresel çapta birçok markanın merkezi mağazalarının bulunduğu İngiltere’de halkın büyük birçoğu akşamları zamanlarını ünlü İngiliz pub’ ları olarak bilinen barlarda geçirmektedir. Hafta sonları sokaklara kadar taşan eğlenceleri ile bilinmekte olan publar İngiliz halkını ve kültürünü tanımak isteyenlerin mutlaka görmesi önerilen alanlardandır. Köklü ve gelişmiş bir kültüre sahip İngiltere’de birçok sanatsal zevke uygun tiyatro ve şov merkezleri bulunmaktadır. Ülkede Thames Nehrigüney kısmında Southbankyürüyüş yolu üzerinde yapılacak yürüyüşle gerçek İngiliz yaşam tarzını anlamak isteyenler için önerilen bir etkinliktir. Bu büyük kültürü ve ülkeyi tanımak ve keyifli bir seyahat yapmak için İngiltere vizesive biletialmak yeterlidir.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
İngiltere Başkonsolosluğu
Meşrutiyet Cad. No: 34 Beyoğlu Tepebaşı İstanbul
T : (212) 334 64 00
F : (212) 334 64 01
W : britishembassy.org.t...