Hollanda Vizesi

ÜLKE SEÇİNİZVİZE İSTEMEYEN ÜLKELER
  • Listelerde belirtilen 4A Hizmet dökümleri artık SGK’dan değil, www.turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Hollanda, aynı zamanda Hollanda Krallığı olarak bilinir. Ülkenin birçoğu kısmı kuzeybatı Avrupa’da bulunmaktadır. Hollanda’nın ayrıca Karayipler’de toprakları bulunmaktadır. Hollanda’nın komşuları olarak; kuzey ve batı taraflarında Kuzey Denizi, güneyde ise Belçika, doğu tarafında ise Almanya bulunur. Hollanda’da bulunan Rotterdam kenti, Avrupa’nın en büyük limanlarından birine sahiptir. Hollanda’nın nüfusu çok büyüktür. Ülkede en meşhur olan şeyler; peynir, yel değirmenleri, bisikletleri, laleler, Holştayn adında inekler ve sosyal haklar olmaktadır. Ülkenin en farklı olan tarafı ise, eşcinsellik, esrar kullanımı ve benzeri konular hakkında çok hoşgörülü politikaların olmasıdır. Hollanda, Avrupa Birliği, NATO ve OECD üyesi olmaktadır. Ayrıca Kyoto Sözleşmesini imzalamış bir ülkedir. Bunların yanı sıra, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, Uluslararası Adalet Divanı’na, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ve Europol’a ev sahipliği yapmıştı ve hala devam etmektedir.

            Hollanda’nın yaşanmaya ve görülmeye değer bir kültürü ve turizmi bulunur. Bunun için sizin yapmanız gereken şey, mutlaka Hollanda’yı ziyaret etmektir. Bunun için, öncelikle pasaportunuzu kontrol ederek, eğer diplomatik, hizmet ve hususi bir pasaporta sahipseniz, doksan günü geçmeyecek şekilde, vizeden muaf olup Hollanda’ya giriş yapabilirsiniz ama umuma mahsus olan pasaportlarda maalesef vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportu olanlar için de, vize işlemleri doksan gün sonrasında geçerli olmaktadır. Vize başvurunuzu yapabilmek için ise, pasaportunuzun aslı ve fotokopisi, ayrıca vize başvuru formu ve Hollanda’ya neden gideceğinize dair bir belge gerekmektedir.

            Bütün bu evrakların başvurunuzdan önce hazır olması gerekiyor. Başvurunuz esnasında sizden istenilen başka belgeler olabilir. Dolayısıyla zaman kaybı yaşamamanız adına, ana evrakların daha önceden hazır olması çok önemlidir. Hollanda’da eğitim almak için veya çalışmak için, Hollanda eğitim vizesi veya öğrenci vizesi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz veya çalışmak için ise, Hollanda çalışma vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Bütün başvurularda farklı belgeler istenilebilir, fakat ana belgeler olarak başta belirtilen üç belge bulunmaktadır. Başvurunuzdan sonra, herhangi bir sıkıntı çıkmadığı taktirde en az yedi gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Ülkeye giriş yapmadan önce mutlaka pasaport ve vizenizin gösterilmesi gerekmektedir.

Sayfayı Yazdır E-posta olarak gönder
Örnek Vize Başvuru Formu Örnek Vize Dilekçeleri İstenilen Fotoğraf Bilgisi
Hollanda Başkonsolosluğu
İstiklal Cad. No: 393 34433 Beyoğlu İstanbul
T : (212) 393 21 21
F : (212) 292 50 31
W : minbuza.nl
E : ist@minbuza.nl